Vitis vinifera L.c.v. cardinal asma çeşidinin doku ve organlarından itibaren biyoteknolojik yöntemlerle mikroçoğaltma araştırmaları
- Tez No: 35878
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DURMUŞ ALİ ATALAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, Vitis vinifera L.cv.Cardinal'in lateral tomurcuk, gövde eksplantları ile pistlilerinden invitro koşullarda, Doku Kültür Teknikleri ile fide elde edilme olanakları araştırıldı. MS ana çözeltisi ile mikro-1 ve mikro-2 solüsyonları ve kompleks kelatör, mineral iyonları ile vitamin ve amino asit içermeyen, 2 mg/1 BAP * 11 modifiye MS besi ortamındaki in vitro çalışmalardan, başarılı sonuçlar alınmıştır. Lateral tomurcuklardan, önce kallus eldesi ile organogenesiste başarı sağlanarak, yeni bitkiler elde edilmiştir. Bununla beraber, gövde parçalarından ise, yalnız kallus oluşumuna tanık olundu, ancak kolojenez olayına rastlanmamıştır. Pistlilerden itibaren de dünyada ilk kez, farklı büyüklüklerde bulunan üzüm tanecikleri elde edilmiştir. Elde edilen üzüm taneciklerinden alınan histolojik kesitlerde; normal şartlarda 2 karpelli sönokarp-sinkarp ginekeum özelliği gösterenlerle birlikte, 3 karpelli sönokarp-sinkarp ginekeuma ve aksiller plasentalarına tipine, ilk kez bu çalışmada tanık olunmuştur. Bu 3 karpelli yapının büyük bir ihtimalle BAP'tan kaynaklanabileceği ve BAP' m da partenokarpik meyve oluşumunda etkili olabileceği kanısına varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Biyoteknoloji, Asma, Pistil, Partenokarpik
Özet (Çeviri)
STUDIES ON MICROPROPAGATION OF THE TISSUES AND ORGANS OF Vitis vinifera L.cv. CARDINAL, USING BIOTECHNOLOGICAL METHODS SUMMARY: In this study, We have investigated the possible produc tion of seedlings from the lateral buds, stem explants and pistils of Vitis vinifera L.cv. Cardinal in vitro, using tissue culture techniques. The successful result were obtained from in vitro studies, using a modi fied MS medium containing MS basic medium, micro-1 and micro-2 solution, complex chelator, mineral ions, 2 mg/1 BAP, without vitamins and amino acids. A successful callus formation and organogenesis were obtained from lateral buds, giving rise to new plants. However, The callus forma tion was observed in case of stem explants, but kologenes was not obtain ed: This is the first study to obtain grapes with different sizes from pistils. The histological preparation obtained from these grapes show that the axile plasentation type of syncarp gyneceum comprising of 3 carpels, beside those normal 2 carpels, was first observed in this study. It is most likely that the 3 carpel type and the partenocarpic fruit for mation result from BAP. KEY WORDS: Biotechnology, Grapevine, Pistil, Partenocarpic