'A. İ. Soljenitsin'in sanatı ve görüşleri'
'A. İ. Soljenitsin'in sanatı ve görüşleri'
- Tez No: 358804
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AYDIN SÜER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
“A. İ. Soljenitsin'in Sanatı ve Görüşleri”adlı çalışmamızın amacı, XX. yüzyıl Rusya'sında yaşayan halkın tarih kitaplarında söz edilmeyen acılarını belgeleyen ve sıkı sansürlü XX. yüzyıl Rus edebiyatında yeterince yansıtılmayan tarihî olayları gerçekçi bir biçimde aktaran Aleksandr İsayeviç Soljenitsin'in siyasi görüşlerini, oluşum süreciyle bir arada ortaya koymaktır. Yazarın özel ve sanat yaşamı, XX. yüzyıl Rusya tarihiyle bir bütün olarak aktarılmış, sanat anlayışının F. Dostoyevskiy, L. Tolstoy, A. Puşkin gibi klasik Rus yazarlarla aynı kategoride yer aldığına dair düşüncelerin haklılığı öne sürülmüştür. Sanatının S.S.C.B.'nin siyasetini etkilemesi ve yazara Nobel Ödülü kazandırmış olması, Soljenitsin'i dünyaca ünlü yazarlardan biri yapmış, çeşitli yorumlara yol açmıştır. Bu nedenle, tezimizde, yazara ve sanatına yönelik S.S.C.B., Rusya ve Türk medyasında yer alan karşıt görüşler aktarılmıştır. Yazarın 'Sovyet karşıtı' olarak nitelendirdiğimiz siyasi görüşlerinin sanatına yansıma biçimi,“İlk Çember”,“İvan Denisoviç'in Bir Günü”,“Matryona'nın Avlusu”ve“Koçetovka İstasyonunda Bir Olay”adlı eserlerinin incelenmesi sonucunda ortaya konulmuştur. Sonuç kısmında, tezde yapılan inceleme neticesinde Soljenitsin'in, sanatı ve görüşleri ile ilgili varılan sonuçlar yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of our thesis;“Aleksandr Isayevich Solzhenitsyn's Arts and Views”is to represent the political views of Aleksandr Isayevich Soljenitsin's in which the pain of people living in 20th century Russia which are not mentioned in history books and not reflected enough in the tight censored 20th century Russian Literature reveals the formation process with a realistic manner. Private and artistic life of the author has been transferred with the whole 20th century history of Russia and it has been put forward as justification that the understanding of art takes place in the same category with classic Russian writers such as F. Dostoyevskiy, L. Tolstoy, A. Pushkin. Influencing the politics of USSR by his arts brought the Nobel Prize to Solzhenitsyn that becoming one of the world-renowned author has led to various interpretations. Therefore, in our thesis, opposing views of the Soviet Union, Russian and Turkish media about the author and his art has been transposed. The reflection of the author's political views to his art is examined in“The First Circle”,“One Day in the Life of Ivan Denisovich”,“Matryona's Place”and“An Incident at Krechetovka Station”so that they are described as 'Anti- Soviet' productions. In the conclusion part, as a result of the studies, outcomes about Soljenitsin's views and art are represented.