Ergenlerin algılanan anne baba tutumları ile yakın ilişkilerindeki psikolojik eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Study of adolescents' psychological inclination at their close relation with respect to perceived prents attitude
- Tez No: 358813
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PERVİN SEVDA BIKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı ergenlerde algılanan demokratik, otoriter ve koruyucu anne baba tutumlarının, ergenlerin yakın ilişkilerindeki ilişkilerine yüksek düzeyde odaklanma, ilişki doyumu, ilişki kaygısı, ilişki izlenimini ayarlama, ilişkide kendine güven, dışsal ve içsel ilişki kontrolü ve ilişki girişkenliği arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu araştırmada, ergenlik dönemi öğrencilerinin Anne-Baba Tutum Ölçeği ile Çok Boyutlu İlişki Ölçeği puanlarının yaş, cinsiyet, kardeş sayısı, , anne babanın öğrenim durumu, ailenin gelir durumu değişkenleri arasındaki ilişkileri incelenmiştir. Bu çalışma, 2013-2014 eğitim-öğretim yılımda İstanbul Şişli İlçesinde bulunan dört farklı lise türünde toplam 387 öğrenci üzerinde yürütülmüştür.Veriler SPSS-WİNDOWS 21 Paket Programı kullanımı ile çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective of this study is to reveal the relation between parents' democratic, authoritarian, conservative attitudes and adolescents' high concentration on their close relations, relation content, relation anxiety, adaptation of the relation perception, self-confidence in relationships, controlling external and internal relationship, initiative in relationship. In this study adolescent students' Parents Attitude Scale and Multidimensional Relation Scale points were examined according to their ages, gender, number of siblings, parents' educational level, family income level variables. This study was applied to 387 students in four different types of high school in 2013-2014 School Year in Şişli in İstanbul. The data obtained in this study have been analyzed in SPSS Windows 21 Package Program. For the interpretation of the results relevance level of P< 0,5 is accepted. As a result of this study it was found out that Parents Attitude Scale sub factors affect Multidimensional Relation Scale sub factors. It is revealed that demographic features of the adolescents have a relevant relation with their perceived parents attitudes and their psychological inclination.