Göstergebilim doğrultusunda Avrupa ve Türkiyede ki seçilmiş spor kulüplerinin logo ve amblemlerinin analizi
Analysis of selected football clubs logos and emblems from Europe and Turkey in the direction of semiotics
- Tez No: 358827
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SEDEF BAYBURTLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
bu çalışmanın amacı; logo ve renk kavramlarının açıklanması ve birlikte irdelenmesi, futbol kulüplerinin kullanmakta oldukları ve meydana getirilen logoların renklerine göre algılanması için incelenmesidir. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için Türkiye ve Dünya üzerinde futbol kulüpleri incelenmiş, örnekler verilmiş ve çalışma dört bölümde değerlendirilmiştir. Tezin birinci bölümünde, tezin amaç, kapsam ve yöntemi belirlenmiştir. Tezin ikinci bölümünde, logo kavramları üzerinde durulmuş ve etkileri incelenmiştir. Bu incelemenin ardından üçüncü bölüme geçilmiştir. Yapılan Tezin üçüncü bölümünde, önceden belirlenen futbol kulüpleri tek tek anlatılmış, tanımları yapılmış ve logolarının gelişimleri incelenmiştir. Geçmişten günümüze gelen değişimler başlıklar halinde ele alınmıştır. Tezin dördüncü bölümü olan sonuç bölümünde, futbol kulüplerinin logoları değerlendirilmiş, seçilen renkleri ele alınmış ve etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study's purpose is to explain and examine the logo and color concepts and to analyze the logos which are used and created by football clubs according to perception of their colors. For a better understanding of the subject Football clubs around the world and Turkey were examined, given examples and study evaluated in four sections. In the first section of the thesis, its purpose, coverage and method are indicated. In the second of the thesis, effects of the logo concepts are examined. After this examination the third section was introduced. In the third section of the thesis, the football clubs which were determined previously are described individually and their logos evolutions are examined. Changes from past to present are showed as outlines. In the fourth and the conclusion section of the thesis, football clubs logos are evaluated, choosen colors are discussed with their effects.