Futsalda savunma esnasında kazanılan toplarla yapılan farklı hücum çeşitlerinin müsabaka sonucuna etkisi
Effects of different types of offensive varieties on match score after winning balls during defensive phase in futsal.
- Tez No: 567624
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KIZILET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, futsal sahasının üç standart bölgesinde kazanılan toplarla gerçekleştirilen ve sonuçlanan hücumların sonuçlanma kriterleri, sonuca etki ve organizasyon yapısı bakımından farklılıklarının belirlenmisidir. Gereç ve Yöntem: Avrupa Üniversiteler Arası Futsal Şampiyonası'nda 3 (EUC), Dünya Üniversiteler Arası Futsal Şampiyonası'nda 3 (WUC) ve Türkiye Üniversiteler Arası Futsal Süper Lig'inde 3 (TUSF) maç olmak üzere toplam 9 maç analiz edildi. Analiz kriterleri; hücum başlangıç bölgesi, hücum şekli, hücum bölgesi, pas sayısı ve hücum süresi olarak belirlendi. Değerlendirmeler için notasyonel analiz tekniği kullanıldı. Çalışmanın istatistiksel analizi SPSS 21,0 paket programında Pearson ki-kare ve Fisher's exact test analizi uygulanarak yapılmıştır. Bulgular: Futsalda, hücum sonuçlanma kriterleri açısından başlangıç bölge- sine, hücum şekline ve hücum bölgesine göre anlamlı farklılık bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the effects of different types of offensive varieties match score after winning balls during defensive phase in futsal. Materials and Methods: 439 team possessions were obtained from 3 Turkish University Super League (TUSL) matches , 3 European University Championship (EUC) and 3 World University Championship (WUC) matches. In total 9 matches were analyzed. .. Statistical analysis of the study was performed by using SPSS 21.0 pearson chi-square and Fisher's exact test analysis. In the research, hand notation tech- nique was used. Results: Significant differences were found in terms of attack outcome criteria according to beginning zone, attacking style and attacking area.