Drosophila melanogaster'in gelişim biyolojisi üzerine kadmiyumun etkisi
  1. Tez No: 68841
  2. Yazar: LÜTFİYE GELEGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF YEŞİLADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışmada D. melanogaster'm yumurta verimi, yaşayabilirlik ve ömür uzunluğu üzerine kadmiyum nitratın etkileri araştırıldı. Bulgularımıza göre kadmiyum nitratın etkileri şöyle özetlenebilir. Kadmiyum nitrat gelişim dönemlerinde verildiğinde yumurta verimini etkilemedi. Diğer yandan ergin dönemde alınan kadmiyum nitratlı besin yumurta verimini, konsantrasyon artışına paralel olarak inhibe etti. İlave olarak larvaların ergine gelişme oranının kadmiyum nitrat konsantrasyonunun artışı ile azaldığı bulundu. Farklı bir deney düzeneğinde kadmiyum nitratın ömür uzunluğu üzerine etkisi araştırıldı. Ergin yaşamda sürekli olarak verilen kadmiyum nitrat bütün gruplarda ömür uzunluğunun kısalmasına neden oldu. İlâve olarak, kadmiyum nitratın genç ve yaşlandırılmış populasyonlar üzerine etkileri karşılaştırıldı. Genç populasyonlar kadmiyumlu besiyerinde yaşlılara göre daha uzun yaşadı. Sonuç olarak bulgularımız kadmiyum nitratın D. melanogaster'ın yumurta verimi, ömür uzunluğu ve yaşayabilirliğini olumsuz yönde etkilediğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study effects of cadmium nitrate on the fecundity, survival ratio and longevity of D. melanogaster were tested. According to our findings effects of cadmium nitrate could be summarized as following. It didn't affect the fecundity if cadmium nitrate were fed during the developmental period. On the otherhand, if cadmium nitrate were given throughout adult life it caused to decrease daily mean egg production per female in parallel with the increasing concentration. Furthermore, the survival ratio decreased due to the concentration of cadmium nitrate. In a different set of experiments the influence of cadmium nitrate on the life span of adults were tested. When cadmium nitrate was given throughout adult life it caused to decrease of mean life-span of flies in all treated groups. In addition effect of cadmium nitrat on young populations was also compared with aged populations. The young populations survived longer than aged populations in the food medium containing cadmium nitrate. All of this experiments showed that cadmium nitrate had negative effect on the fecundity, longevity and surviral ratio of D. melanogaster.