Resveratrolün Drosophila melanogaster'in gelişimi üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of resveratrol on the development of Drosophila melanogaster
  1. Tez No: 557582
  2. Yazar: ERKUT TAMTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada resveratrolün Drosophila melanogaster'in gelişim biyolojisi (gelişim dönemleri, ortalama yavru döl sayısı, eşey oranı) üzerine etkileri araştırılmıştır. Drosophila melanogaster larvalarına 50 µM, 100 µM ve 200 µM dozlarında resveratrol uygulanmış ve kontrol grubuyla karşılaştırılmıştır. Gelişim dönemlerinin izlenmesi için belirlenen dozlarda resveratrol Drosophila melanogaster 3. evre larvalarına uygulanmıştır. Larvadan pupaya, pupadan ergine geçiş süreleri, sayıları not edilmiş ve kontrol grubuyla karşılaştırılmıştır. Larvadan pupaya geçiş oranlarında uygulama gruplarında kontrol grubuna göre değişimler tespit edilmiştir. Ancak bu değişimler istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0.05). Larvadan pupaya geçiş sürelerine bakıldığında ise, resveratrol uygulama gruplarının tümünde larvadan pupaya geçiş süresi kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede uzamıştır (p0.05). Pupadan ergine geçiş sürelerinde ise anlamlı farklar göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of resveratrol on the developmental biology (developmental stages, mean offspring number, sex ratio) of Drosophila melanogaster. Larvae of Drosophila melanogaster were exposed to 50 µM, 100 µM, 200 µM resveratrol and compared to the control group. Resveratrol was exposed to 3rd instar larvae of Drosophila melanogaster at determined doses for monitoring developmental stages. The transition times from larva to pupa, from pupa to adult were noted and compared with the control group. The changes in pupation percentages were determined in the exposure groups compared to the control group. However, these changes were not statistically significant (p>0.05). When larvae to pupae transition times were examined, the pupation time was significantly longer in all resveratrol exposure groups (p0.05). Statistically significant differences are observed in the transition times from pupa to adult.