148 numaralı Ayntâb şer'îyye sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirmesi(H. 1288-1291 / M. 1871-1874) (S. 136-270)
148 numbered evaluation and transcription of the event records of Ayntâb (Hijri 1288-1291 / Gregorian 1871-1874)(Pages- 136-270)
  1. Tez No: 358879
  2. Yazar: YILDIZ DAL KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELAL PEKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Şer'îyye Sicilleri, Osmanlı Devleti'nde yargı yetkisine sahip olan kadılar tarafından verilmiş olan kararları, onların tuttukları zabıtları, idari, siyasi ve hukuki yazışmaları içeren vesikalardır. Belli bölgelere ait ayrı ayrı tutulan bu vesikalar Osmanlı tarihinin derinlemesine incelenmesi ve araştırılması açısından önemli kaynaklardır. Halep Vilayeti'ne bağlı bir sancak olan Ayntâb'a ait 174 adet Şer'iyye Sicili bulunmaktadır. Bu çalışma, toplamda 270 sayfa olan Hicri 1288-1291 (M.1871-1874) tarihli 148 Numaralı Ayntâb Şer'iyye Sicilinin 136'dan 270. Sayfaya kadar olan kısmın transkripsyon ve değerlendirilmesini kapsamaktadır. Transkripsyonu yapılan kısımda 391 adet hüküm bulunmaktadır. Hükümlerde tereke, vakfiye, alacak-borç, vasi tayini, evlenme, nafaka, alım-satım, miras gibi hukuki içerikli kouların yanı sıra idari içerikli konularda yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The event records are the vesicants which includes the decisions given by the judges who had rights to give decision in Ottoman Empire, their official reports, administrative, political and legal correspondences.These vesicants, which were separately maintained and belonging to specific regions, are crucial sources to investigate and examine the Ottoman Empire history in-depth.There are 174 event records belonging to Ayntab which was a district of Aleppo province.This study includes 148 numbered evaluation and transcription of the event records of Ayntab, Hijri 1288-1291 ( Gregorian 1871-1874) from page 136 to 270. There are 391 decisions in the transcripted part.In the decisions, besides the legal thematic subjects such as estate, statudes, claim-dept, custodian, assignment, marriage, alimony, purchase – sale and heritage, there are also political subjects.