Hypericum perforatum bitkisinden elde edilen yağın %1 lik gümüş sülfodiazin (Silverdin)ile yanık iyileşmesi üzerine etkisinin karlılaştırılması
Hyperi̇cum perforatum bi̇tki̇si̇nden elde edi̇len yağin %1 li̇k gümüş sülfodi̇azi̇n (Si̇lverdi̇n)i̇le yanik i̇yi̇leşmesi̇ üzeri̇ne etki̇si̇ni̇n karlilaştirilmasi
  1. Tez No: 358902
  2. Yazar: MEHMET EMİN PEKŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA KURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Yanık tedavisinde modern tıp veya geleneksel tıpta birçok yöntem kullanılmaktadır. Modern tıpta günümüzde gümüş sülfodiyazin (Silverdin(R)) en fazla tercih edilen ilaçtır. geleneksel olarak yara iyileşmesinde H. Perforatum bitikisinden elde edilen yağ da halk arasında kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı H. Perforatum yağı ve Silverdin (R) 'in yanık yarası üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Bu çalışmada 32 adet Wistar Albino türü Rat kullanıldı. Her grupta 8 'er rat olmak üzere toplam 4 grup oluşturuldu. Grup I: hiç pansuman yapılmayan Grup II : sadece Silverdin (R) ile pansumanları yapılan, Grup III : Sadece H. Perforatum yağı ile pansumanları yapılan, Grup IV: Silverdin(R) ve H. Perfaratum yağının kombine şekilde pansumanları yapılan. Radların haşlama yanığı sonrası 17 gün boyunca yara pansumanları yapıldı. 1.,3.,10. ve 17. günlerde Radların yanık yaralarından örnek alındı ve histopatalojik inceleme yapıldı. Bu deneysel çalışmanın sonuçlarına göre yanık tedavisinde en iyi sonuçların H. Perforatum yağı ve Silverdinin(R) birlikte kullanıldığı grupta ( Grup IV ) olduğu görüldü. H. Perforatum yağının yanık tedavi protokollerinde katkıda bulunabileceğini düşünüyorum.
Özet (Çeviri)
Many methods have been used for burn therapy both in contemporary and traditional medicine. The most preferantial medication for burn therapy in contemporary medicine is silver sulfodaisin (silverdin). On the other hand, the oil extracted from H. Perforatum plant is used in traditional medicine. In the present study, the healing effects of Silverdin and the oil extracted from H.Perforatum plant have been studied in experimentally done burn wounds of rats. In this study, 32 Wistar Albino rat have been used. Four groups were designed each one had 8 rats. In Group I: No treatment was performed In Group II: Only Sİlverdin was used in the treatment. In Group III: Only H.perforatum oil was used in the treatment. In Group IV:H.Perfaratum oil Silverdin conbination were used in the treatment After the burns, wound treatment were performed for 17 days. In 1st, 3st, 10th, and 17th days punch biopsy from wounds were taken. Histopathological examinations were perfomed in these biopsies. In the result of this study best burn wound healing results were seen in the Group IV. In this group H.perforatum oil had additive effects on the effects of silverdin. I think that H.perforatum oil may have positive effects on the burn wound treatment protocols.