Nane yağı, glukagon, hiyosin-N-butilbromür ve midazolamın koyun oddi sfinkterinde gevşetici etkileri
The relaxation effect of peppermint oil, glucagone, hiyoscine-N-butylbromide and midazolam on the sheep oddi sphincter
- Tez No: 358901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİYE ÖZLEM SAYGILI YÖNEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi (ERCP), yan görüşlü duodenoskop yardımıyla safra kanalları ve pankreatik kanalın kontrast madde yardımıyla görüntülenmesi işlemidir. Özelikle safra kanallarının taş ve maligniteleri olmak üzere; oddi sfinkter (OS) disfonksiyonu, koledok kisti ve pankreas kanalı maligniteleri, tıkanıkları gibi problemlerin hem tanı hem de tedavisinde kullanılmaktadır. Endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi invaziv bir işlem olduğundan ciddi morbidite ve mortalite nedenidir. Gerek işlem süresinin kısalmasında gerekse komplikasyon riskinin azalmasında koledok kanalına rahat kanülizasyonun sağlanması kritik bir öneme sahiptir. Bunun da yolu oddi sfinkterinin gevşetilmesinden geçer. Ayrıca öyküsünde post-ERCP pankreatit, normal bilirubin seviyesi, pankreatik sfinkterotomi, kadın cinsiyet, genç yaş ve OS disfonksiyonu şüphesi gibi durumların bulunduğu yüksek riskli hastalarda oddi sfinkterinin gevşemesinin sağlanması daha da fazla önem arz etmektedir. Biz çalışmamızda nane yağı, glukagon, midazolam ve hiyosin-N-butilbromür 'in koyun oddi OS üzerinde gevşetici etkilerini araştırdık. Kalsiyum kanal blokeri etkisi olan nane yağının koyun OS'i şeritlerinde etkilerini glukagon, hiyosin-N-butilbromür ve midazolamla karşılaştırdık. Bu amaçla 14 adet 38-45 kilo ağırlığında erkek Anadolu Akkaraman koyunundan Oddi sfinkter şeritleri hazırlandı. Oddi sfinkter halkaları, izometrik transduktör cihazı kullanılarak nane yağı, glukagon, hiyosin-N-butilbromür ve midozolamın gevşetici etkileri araştırıldı. Nane yağı karbakol ile kastırılan koyun OS'de konsantrasyona bağımlı şekilde anlamlı oranda güçlü gevşeme sağladı.
Özet (Çeviri)
Endoscopic retrograde cholangiopancreatography is an imaging procedure of bile ducts and pancreatic duct with the help of contrast material and viewing duodenoscope.It is especially used for both diagnosis and treatment of bile ducts stones and malignancies; OS dysfunction, common bile duct and pancreatic duct cysts and also carcinoma. Endoscopic retrograde cholangiopancreatography is an invasive procedure with significant morbidity and mortality. Easy common bile duct canaulization is critical to ensure for shortening the processing time and the reduction of the risk of complications. It is established through the relaxation of the sphincter of Oddi . In addition, relaxation is extremely important in special group of patients with high-risk situations such as a history of post-ERCP pancreatitis, normal bilirubin level, pancreatic sphincterotomy, female gender, younger age, and suspected Oddi sphincter dysfunction. In this study we aimed to investigate the relaxant effects of peppermint oil, glucagon, midazolam and hyoscine-N-butylbromid on sheep's sphincter of Oddi. For this purpose, rings of sphincter of Oddi were prepared from 14 male Anatolian White Karaman sheep weighing 38-45 kg. We measured and compared the relaxation effects of peppermint oil with glucagon, hyoscine-N-butylbromide and midazolam on sphincter of Oddi rings, by using an isometric transducer device . Peppermint oil applied on OS, pre-contracted with carbachol, with increasing concentrations. Peppermint oil showed a powerful relaxant effect on the OS that there were concentration-dependent manner.