Hemodiyaliz hastalarında tedaviye dirençli hiperparatiroidi olgularında kalsimimetik tedavi ile cerrahi tedavinin karşılaştırılması
Comparing calcimimetic treatment and surgical in hemodialysis patients with resistance to the treatment
- Tez No: 358905
- Danışmanlar: PROF. DR. MANSUR KAYATAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kronik böbrek hastalığında (KBH) oluşan hiperfosfatemi, kalsitriol eksikliği ve hipokalsemi, paratiroid dokusunda hiperplaziye neden olarak, zamanla otonomik karakterde bir salgı bezine hatta adenoma dönüşebilmektedir. Böylece klinikte geleneksel tedaviye dirençli hiperparatiroidi ile karşılaşılmaktadır. Kontrol altına alınamamış parathormon (PTH), dirençli kalsiyum (Ca) ve fosfor (P) yüksekliğine, vasküler kalsifikasyona, artmış kardiyovasküler mortaliteye, azalmış kemik mineral yoğunluğuna ve artmış kırık riskine yol açmaktadır. Bu çalışmamızda dirençli hiperparatiroidi olgularında paratiroidektomi ile kalsimimetik tedavinin etkilerini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Çalışmamızda geleneksel tedaviye dirençli olan ve kalsimimetik tedavisi başlanan 15 hasta (E/K: 7/8) ile paratiroidektomi yapılan 31 hastanın (E/K: 21/10); tedavi öncesi ve tedavi sonrası 6. ve 12. aydaki Ca, P, CaXP çarpımı, iPTH (intakt parathormon) düzeyi ve KMD' deki (Kemik mineral dansitometri) T ve Z skorları karşılaştırılmıştır. İki grup arasında yaş, cinsiyet, diyalize girme süreleri, DM oranları arasında bir fark bulunmamaktadır. İki grubun başlangıçtaki KMD T ve Z skorları, Ca, P, iPTH düzeyleri arasında istatiksel olarak anlamlı fark yoktu. Tedavilerinin 6. ayındaki Ca, P ve alkalen fosfataz (ALP) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farlılık saptanmadı (sırayla; p=0.078, p=0.123, p=0.082), ancak paratiroidektomi grubunda 6.
Özet (Çeviri)
Hyperphosphatemia, lack of calcitriol and hypocalcemia in chronic kidney disease (CKD) leads to hyperplasia in parathyroid tissue and eventually formation of an autonomous secreting gland, and even formation of an adenoma, in time. Thus, the clinicians are faced with hyperparathyroidism resistant to conventional therapy. Uncontrolled PTH leads to intractable elevated calcium and phosphorus levels, vascular calcification, increased cardiovascular mortality, decreased bone mineral density and increased risk of fracture. In our study, we aimed to compare effectiveness of parathyroidectomy and calcimimetic treatment in patients who diagnosed with resistant hyperparathyroidism. In our study, we included 2 groups comprising of 15 (M/F: 7/8) patients who were resistant to traditional treatment and 31 (M/F: 21/10) patients who underwent parathyroidectomy. Ca, P, CaXP product, iPTH (intact parathormone) and T and Z scores of BMD (bone mineral densitometer) were compared in both groups before treatment and in 6th and 12th months after treatment. There were no significant difference between two groups in terms of age, gender, period of dialysis, degree of DM. Moreover, there were no statistical difference between initial BMD T and Z scores, levels of Ca, P, iPTH. When Ca, P and ALP levels were compared at 6th months of treatment, no significant difference was observed between the two groups (p=0.078, p=0.123, p = 0.082, respectively).