Tip 2 DM tanılı hastalarda dapagliflozin tedavisinin karaciğer fibrozisine etkisinin noninvaziv hepatik fibrozis skorları ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of dapagliflozin therapy on liver fibrosis in patients with type 2 DM using noninvasive hepatic fibrosis scores
- Tez No: 906088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE ERMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: T2DM tedavisinde kullanılan SGLT-2 inhibitörlerinin kullanımının yağlı karaciğer içeriğini azaltabildiğini ve diyabetik hastalarda NAKYH'nın biyolojik skorlamalarını, belirteçlerini iyileştirebildiği, hepatik yağlanmanın ve fibrozisin yavaşlamasına katkıları olduğu öngörülmektedir. Araştırmamızda T2DM tanısı ile izlediğimiz ve dapagliflozin tedavisi başladığımız hastaların tedavi yanıtlarını, metabolik durumlarını değerlendirmek, noninvasiv hepatik fibrozis belirteçleri kullanılarak hepatik fibrozis ve steatoz üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi İç hastalıkları kliniği diyabet polikliniğinde takipli 2019 Ocak -2023 Ocak ayları arasında T2DM tanılı dapagliflozin başlanan ve 6 ay süre ile düzenli kullanan 304 hasta dahil edilmiştir. Çalışma rektrospektif olup tip 1 DM, gebe ve emziren hastalar, Kronik Karaciğer hastalığı ve Siroz/HCC olanlar; pioglitazon, GLP-1 RA grubu ilaç kullanan hastalar dahil edilmemiştir. Hastaların cinsiyet, yaş, kilo, ek hastalıkları, kullanılan ilaçlar gibi bilgileri ve dapagliflozin başlanmadan önceki metabolik parametreleri değerlendirildi. NAYKH fibrozis skoru, FIB-4 indeksi her hasta için ayrı hesaplandı. Aynı hastaların 6 aylık takiplerinde metabolik parametreleri ve skorlamaları tekrar değerlendirildi. NAYKH açısından görüntülemeleri mevcut olan hastaların görüntülemelerinde steatoz olup olmadığı değerlendirildi. Hastaların başlangıç ve 6. ay kontrollerindeki metabolik parametreleri ve skorlamaları karşılaştırıldı. Belirlenen parametrelere göre gruplara ayrılan hastalara karşılaştırmalı analizler yapıldı. İstatistiksel analizler için SPSS 25.0 programı kullanıldı ve p değeri
Özet (Çeviri)
Aim: It is predicted that the use of SGLT-2 inhibitors in the treatment of type 2 DM can reduce fatty liver content and improve biological scoring and markers of NAFLD in diabetic patients and contribute to the slowing of hepatic steatosis and fibrosis. In our study, we aimed to evaluate the treatment responses and metabolic status of patients with type 2 DM in whom we started dapagliflozin treatment and to evaluate its effects on hepatic fibrosis and steatosis using noninvasive hepatic fibrosis markers. Materials and Methods: Our study included 304 patients with Type 2 DM diagnosed who were followed up in the diabetes outpatient clinic of the Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital's İnternal Medicine Clinic between January 2019 and January 2023 and who started dapagliflozin and used it regularly for 6 months. The study was rectrospective. Type 1 DM, pregnant and breastfeeding patients, patients with CLD and cirrhosis/HCC, and patients taking pioglitazone, GLP-1 analogs were excluded. Patients' characteristics such as gender, age, weight, comorbidities, and medications were evaluated. Metabolic parameters before the initiation of dapagliflozin were evaluated. NAFLD fibrosis score and FIB-4 score were calculated separately for each patient. Metabolic parameters and fibrosis scoring were repeated in the 6-month follow-up of the same patients. Patients who had imaging for NAFLD were evaluated for steatosis on imaging. Metabolic parameters and scoring of the patients at baseline and 6-month follow-up were compared. Patients were divided into groups according to the determined parameters and comparative analyzes were performed. SPSS 25.0 program was used for statistical analyses and p value < 0.05 was considered significant. Results:The mean age of the patients was 60.2± 8.2 years. 52% (n=158) of the patients were female and 48% (n=146) were male. Metformin was used by 94.1% (286) and insulin by 76% (232) of the patients. 59.5% (n:181) of the patients had a BMI of 30 kg/m2 or more.