Yaşlılık döneminde problem çözme yeteneği ve esnekliğin evlilik uyumuna etkisi
Impact of problem solving ability and resiliance on the harmony of marrige in old age term
  1. Tez No: 358934
  2. Yazar: ALP ÇAĞLAN MAÇKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SEZEN SERPEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, Ankara Büyükşehir Belediyesi Yaşlılara Hizmet Merkezine üye olan yaşlıların problem çözme yeteneklerinin ve esnekliklerinin evlilik uyumlarına etkisini doğrudan belirlenmesi üzerine bir çalışmadır. Araştırma örnekleminin belirlenmesinde 7 ilçede yaklaşık 32.000 yaşlıya hizmet vermekte olan Ankara Büyükşehir Belediyesi Yaşlılara Hizmet Merkezi'ne üye olan ve hali hazırda evli olan, son 10 yılda üyelik kaydı yaptıran yaşlı bireyler ve çiftler üzerinde yürütülmüştür. Örnek hacmi 210 olarak belirlenmiştir. Araştırmanın ilk bölümünde katılımcıların cinsiyet, yaş, çocuk sayısı, eğitim durumu gibi değişkenlerin yer aldığı sosyo-demografik veriler araştırılmış, ikinci bölümde ise araştırma kapsamına alınan bireylerin problem çözme yeteneklerinin belirlenmesi amacıyla, Lange ve ark. (1991) tarafından geliştirilen“Karşılıklı Problem Çözme Envanteri”nin Türkçe'ye uyarlaması yapılarak kullanılmıştır. Bireylerin esnekliklerini değerlendirmek üzere Connor ve Davidson (2003) tarafından geliştirilen“Connor-Davidson Esneklik Ölçeği”kullanılarak uyarlama çalışması yapılmış, eşlerin uyum düzeylerini ölçmek amacıyla Spainer (1976) tarafından geliştirilen, Fışıloğlu ve Demir (2000) tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılmış olan toplam 32 maddeden oluşan“Çift Uyum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmaya katılan yaşlıların yaş ortalaması 66.89±5.72 olup ortalama evlilik süresi 46.51±7.19 yıldır. Çoğunluğu ilkokul mezunu olan yaşlı çiftlerin ortalama 3.84±1.44 çocuğunun bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to identify the impact of problem solving ability and resiliance on the hormony of marriage in old age term. The sample determination of this study were eldely people who are members of Ankara Büyükşehir Municipality Elderly Service Center at last 10 years and married elderly couples. The sample volume defined as 210. In the first part of the study, variables such as gender, age, education and number of child is investigated and then for the second part of the study to define problem solving ability, the Turkish adaption of“Problem – solving İnventory”which is improved by Lange and friends, has been used.For the identification of individuals resiliance level,“Connor-Davidson Resiliance Scale”has been used and for the harmony level of couples, dyadic adjustmen scale which is composed of 32 items and adapted by Fışıloğlu and Demir(2000) has been used. The avarage age of the elderlies is 66.89±5.72 and avarage duration of marriage is 46.51±7.19 the avarage number of children is 3.84±1.44. When the bilatural and partial correlation between variables and marital adjustmen is examined, it is seen that between problem-solving ability and marital harmony has a moderate positive correlation (r=.51);, there is no binary correlatin between resiliance and harmony of marriage (r=-.06).