İzmir il merkezinde 65 yaş ve üstü yaşlılarda depresyon prevalansı
Depression prevelance among elderly people aged 65 years and above in İzmir city center
- Tez No: 390894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP KARTAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Yaşlı nüfusun artmasıyla birlikte bu popülasyona özgü hastalıklar da önem kazanmaktadır. Psikiyatrik hastalıklar içinde depresyon, yaşlılık döneminde özellikle öne çıkmaktadır. Çalışmada 65 yaş üstü hastalarda demans hastalığı dışlanarak depresyon prevelansının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı çalışma İzmir ili merkezindeki Aile Sağlığı Merkezlerine kayıtlı 65 yaş ve üstü bireyler evreninden yaşa tabakalı olmak üzere belirlenen 771 yaşlı ile yüzyüze görüşülerek ve anket doldurularak gerçekleştirildi. Bilinç durumu değişikliği, konuşma ve duyma problemi nedeni ile kooperasyon kurulamayan ve çalışmayı kabul etmeyen hastalar çalışma dışı bırakıldı. Değerlendirme Geriatrik Depresyon Ölçeği Kısa Formu, Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği, Enstrümental Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği, Mini Mental Test ve eğitimsizler için Mini Mental Testi kapsayan anket ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: As elderly population increases, diseases that are specific to this age group are becoming more important. Especially depression among psychiatric disorders come forward in elderly. In this study, it was aimed to determine the depression prevalence among elderly aged 65 years and above, excluding dementia. Materials and method: This cross-sectional descriptive study was carried out by face to face interviews and included 771 elderly people who are determined across the age strata. Patients who couldn't be able to cooperate due to cognition changes, hearing and speaking loss and who didn't want to involve were excluded from the study. Evaluation has been achieved with Geriatric Depression Scale Short Form, Daily Life Activities Scale, Mini Mental State; and Mini Mental Test for non educated people. Statistical analysis has been defined with numbers and percentage.