Emniyet Genel Müdürlüğü Merkez Teşkilatı'nda çalışan polis teşkilatı mensuplarında öz denetim ve sosyal sorun çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The study on relation between social problem solving skills and self-control on police officers in Turkish National Police, Center Headquarter Department
  1. Tez No: 358938
  2. Yazar: MUSTAFA KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ DUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı polislerin öz denetimleri ile sosyal sorun çözme becerileri arasında ilişki olup olmadığının incelenmesidir. Bu amacın yanı sıra, polislerin yaş, eğitim, rütbe vb özelliklerine göre öz denetimleri ile sosyal sorun çözme becerileri arasında farklılıklar olup olmadığı da araştırılmıştır. Araştırmada, Duyan ve Gelbal tarafından geçerlilik güvenilirliği Türkiye şartlarına göre uygulanmış Sosyal Sorun Çöze Envanteri ve Duyan, Gelbal, Gülden tarafından geçerlilik güvenilirliği Türkiye şartlarına göre uygulanmış Özdenetim Ölçeği ve belirleyici sosyo demografik özelliklerin olduğu soru kağıdı kullanılmıştır. Polis, Öz Denetim ve Sosyal Sorun Çözme Becerisi kavramları ile ilgili olarak literatür taraması yapılmıştır. Araştırma Emniyet Genel Müdürlüğü Merkez Teşkilatından görev yapan ve değişik branşlarda bulunan 200 personel üzerinde yapılmıştır. Soru kağıtları personele dağıtılarak doldurulması istenmiştir. Toplanan veriler SPSS programında işlenerek bulgular elde edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre Emniyet Genel Müdürlüğü Merkez Teşkilatında görev yapan polislerde Sosyal Sorun Çözme Becerisi ile Öz Denetimleri arasında ilişki olduğu belirlenmiştir. Kadın polislerde özdenetimin erkeklere nazaran daha yüksek olduğu elde edilen bulgular arasındadır. Ele alınan diğer değişkenlere göre herhangi bir fark ya da ilişki bulunamamıştır. Polislerin uzun çalışma saatleri, teşkilata seçilmeleri, memur amir ilişkisi bakımından çeşitli çözümleyici politikalara ihtiyaç duydukları kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to relation between Social Problem Solving Skills and Self-control on police officers in Turkish National Police, Center Headquarter Department. Also studied Police officers Social Problem Solving Skills and Self-control and socio demographic quantities. Social Problem Solving İnventory – reliabilited and validited by Duyan and Gelbal-, Self Control İnventory - reliabilited and validited by Gülden,Duyan and Gelbal- and question shet are used in research. Firstly wide spread literature seaching has been done about police, social problem solving skills and self control issues. The study apllied on 200 police officers who working and have different branches in Turkish National Police, Center Headquarter Department. Question sheets handed out those officers for fill them. Findings were obtained by processing the collected data in SPSS. According to the findings there is a relation between social problem solving skills and self control on police officers. Woman police officers have high self control than mans. When look at the other samples (rank, education,age, smoking or etc.) are not found any relation with them. Because of long workin hours, recruit systems, relation between chief-officer or etc. Problems need best political solutation for police officers.