Etçi piliçlerde damızlık yaşı ve enerji kısıtlamasının besi performansı, et kalitesi ve leptin düzeyine etkisi
Effect of breeding age and energy restriction on fattening performance, meat quality and leptin levels of broilers
- Tez No: 358948
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN EBRU ONBAŞILAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada, etçi piliçlerde damızlık yaşı ve enerji kısıtlamasının besi performansı, et kalitesi ve leptin düzeyine etkisi incelenmiştir. Araştırmanın hayvan materyalini genç (27 haftalık), orta yaşlı (38 haftalık) ve yaşlı (60 haftalık) damızlıklardan elde edilmiş toplam 504 adet günlük erkek civciv (ROSS-308) oluşturmuştur. Farklı damızlık yaşlarından elde edilmiş civcivler 2 gruba (%10 enerji kısıtlaması ve kontrol) ayrılmıştır. Civcivler 170 X 94 X 90 cm (genişlik X uzunluk X yükseklik) boyutlarındaki bölmelerin her birinde 12 adet olacak şekilde yerleştirilmiştir. Her grup 7 tekrardan oluşmuştur. Deneme boyunca haftalık canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranı ile ölüm oranı, plazma leptin düzeyi, karkas randımanı, kalp, karaciğer, taşlık, dalak ve karın yağı oranları belirlenmiştir. But eti örneklerinde nem, yağ, kül, protein, pH ve pişirme kaybı tespit edilmiştir. Sonuç olarak damızlık yaşının piliç performansını olumlu etkileyen bir faktör olduğu, besinin 7-14. günlerinde %10 düzeyinde yapılan enerji kısıtlamasının kesim canlı ağırlığını değiştirmediği ve farklı damızlık yaşlarından elde edilmiş piliçlerde büyüme eğrilerinin farklı olmasına rağmen damızlık yaşı ile enerji kısıtlaması arasında besinin 2. haftasındaki yemden yararlanma oranı dışında önemli bir etkileşim görülmediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of breeding age and energy restriction on fattening performance, meat quality and leptin levels of broilers were investigated. The material of this study was consisted of 504 male chicks (ROSS-308), obtained from young (27 wk), middle-aged (38 wk) and old-aged (60 wk) broiler breeders were used. Each age group was divided (10% of energy restriction and normal feeding) into 2 groups. Each of the 12 chicks, were located in floor pens of 170 x 94 x 80 cm (width X length X height). There were 7 replicate pens in breeder age and diet groups. During the experiment body weight, body weight gain, feed consumption and feed conversion ratio were measured weekly and also mortality, plasma leptin level, carcass yield, heart, liver, gizzard, spleen and abdominal fat were determined. Moisture, fat, ash, protein, pH and cooking losses of thigh meat were analyzed. As a conclusion, breeder age was a positively factor affecting the broiler performance. At the level of 10% energy restriction from 7 to 14 days did not change the slaughter weight. Growth curves of broilers obtained from different breeder age were different, however there were no significant interaction between breeder age and early energy restriction except that the 2nd wk feed to gain ratio