Üst ekstremite ve bel ağrı tanısı konulmuş sedanter kadınlarda kalistenik egzersizlerin ağrı eşiği üzerine etkisi
The effect of callisthenic exercises on pain threshold on sedentary women diagnosed with upper extremity and low back pain
  1. Tez No: 358968
  2. Yazar: BETÜL AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Üst ekstremite ve bel ağrısı tanısı konulmuş sedanter kadınların katılımı ile gerçekleştirilen bu çalışma, kalistenik egzersizlerin ağrı eşiği, ağrı şiddeti, kas kuvveti, vücut komposizyonu, esneklik üzerine etkilerini incelemek amacı ile yapılmıştır. Çalışma grubumuzu Malatya ilindeki özel bir hastanenin fizik tedavi polikliniğine başvuran, yaşları 40-60 arasında değişen, üst ekstremite ve bel ağrı tanısı konulan, sedanter 80 kadın oluşturmuştur. Denekler rastgele iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubunda 40 deneğe konservatif tedavi (ultrason (US), hotpack (HP), tens), eğitim grubunda 40 deneğe kalistenik egzersiz ve konservatif tedavi uygulanmıştır. Her iki gruba ön test- son test modeli uygulanmıştır. Tedavi öncesi ve uygulanan tedaviler sonrası deneklere ağrı eşiği, ağrı şiddeti, kas kuvveti, vücut komposizyonu, esneklik testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study that carried out with the participation of sedentary women who are diagnosed with upper extremity and low back pain, was conducted to analyze the effects of calisthenic exercises on pain threshold, pain severity, muscle strength, body composition, and flexibility. Our study group was included 80 sedentary women, age range from 40-60, who are diagnosed with upper extremity and low back pain are admitted to a private hospital for outpatient physical therapy clinic in Malatya. Patients were randomly assigned to two groups. 40 patients underwent conservative therapy (US, HP, tens) in control group and 40 patients received conservative therapy and calisthenic exercises in training group. Both groups were administered pre test and post test model. The subject's pain threshold, pain severity, muscle strength, body composition and flexibility tests were assessed before and after the treatment.