11-12 yaş çocuklarda pliometrik antrenmanın denge ve futbola özgü beceriler üzerine etkileri
The effect of plyometric taraining on balance and soccer-specific of aged 11-12 children
  1. Tez No: 358969
  2. Yazar: FARUK AKÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu araştırmada, pliometrik antrenmanların denge ve futbola özgü beceriler üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Araştırmaya yaşları 11-12 arasında değişen 38 sağlıklı erkek futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan denekler Türkiye Futbol Federasyonunun Grassroots etkinlikleri kapsamında futbol eğitimlerine devam eden sporculardan oluşturulmuştur. Çalışmaya katılan sporculara, ön test olarak; sürat, çeviklik, anaerobik güç, denge, diripling ve pas testleri yapıldı. Deney grubuna devam eden haftada üç günlük futbol antrenmanlarına ek olarak haftada iki defa 8 hafta boyunca pliometrik çalışmalar yaptırıldı. Kontrol grubuna ise devem eden futbol antrenmanları dışında bir çalışma uygulanmadı. 8 hafta sonunda deney ve kontrol gruplarına son test ölçümleri yapıldı. Araştırmada elde edilen nicel veriler, ortalama, standart sapma veya frekans (f) ve yüzde (%) ile özetlenmiştir. Ön test-Son test değişkenleri arasındaki farklılıkların önemliliğinin belirlenmesinde bağımlı gruplarda t-testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF PLYOMETRIC TARAINING ON BALANCE AND SOCCER-SPECIFIC OF AGED 11-12 CHILDREN In this research, it was aimed to find out the effect of pliometric trainings on balance and skills that are specific to soccer. The participants of this study were 38 healthy, 11 and 12-year-old male football players took place in this study voluntarily. Participant subjects were chosen among the sportsmen that are continuing their soccer trainings with“Grassroots”Activities of Turkish Football Federation. Tests on speed, agility, anaerobic power, balance, dribbling and pass tests were applied as pre-test to the sportsmen taking part in this study. During the following week, in adddition to their three day footbal training, the experimental group was given plyometric works for eight weeks along and twice a week. The control group was never given any other additional work but their continuing soccer trainings. The post test evaluation was applied to both groups named experimental and control. The quantitative results that were attained after the study have been summarized with average, standard deviation or frequency (f) and percentage (%). The t-test was applied to the dependent groups in order to determine the importance of differences between pre-test and post-test variables.