Multiple skleroz hastalarında Htt,Rb1 ve Ins genlerinin ekspresyonlarının incelenmesi
Molecular analysis of Htt,Rb1 ve Ins genes in multiple sclerosis
  1. Tez No: 358976
  2. Yazar: ZEKİYE İPEK KATIRCI KIRMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENİZ DEMİRYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Fizyopatoloji, Physiology, Physiopathology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Multiple skleroz (MS), santral sinir sisteminin otoimmün, demiyelinizan ve nörodejeneratif bir hastalığıdır. Nörodejenerasyonun fizyopatolojisi ile alakalı olarak son yıllarda yapılan çalışmalar hız kazanmıştır. Yeni genetik çalışmalar, dejenerasyona sebep olan farklı mekanizmaları ortaya çıkarmıştır. Bu sonuçlar neticesinde MS'e farklı bir bakış açısı oluşmuştur. MS hastalığı da toplumda sıklığı gittikçe artan bir nörodejeneratif hastalık olması sebebiyle bu çalışmada, dejenerasyon etkenleri olabileceği düşünülen Htt, Rb1 ve Ins genlerinin ekspresyonları incelenmiştir. Çalışmada, 95 MS hastası ve 95 sağlıklı gönüllüden kan örnekleri alınmıştır. Alınan örneklerden RNA izolasyonu yapılmıştır. Elde edilen DNA, UV spektrofotometre ile ölçülerek çalışmaya hazırlanmıştır. Daha sonra reverse transkriptaz reaksiyonu ile cDNA eldesi yapılmıştır. Çalışılacak her gen bölgesi için taqman primer prop tasarımı yapılmıştır. Elde edilen cDNA'lardan Biomark cihazı ile real time PCR yöntemi kullanılarak gen ifade düzeyleri tayin edilmiştir. Değerlendirmeler sonucu, huntingtin proteini üretmekle sorumlu olan Htt gen ekspresyon düzeyleri, tümör-supressör protein olan pRB üretiminden sorumlu Rb1 gen ekspresyon düzeyleri ve insülin üretmekle sorumlu olan Ins gen ekspresyon düzeyleri anlamlı bulunmuştur. Bu çalışmadan elde edilen veriler, MS hastalığının patofizyolojisinin en önemli basamağı olan nörodejenerasyona farklı bir bakış açısı kazandırarak, tedavisine yönelik yeni, bilinçli ve moleküler temelli çözümlerin başarısını arttırmaya yönelik katkı yapacaktır.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis (MS) is autoimmune, demyelinating and neurodegenerative diseases of central nervous system. In recent years, pathophysiology of neurodegeneration associated studies has increased. Recent genetic studies show lots of new mechanism about reason of neurodegeneration. These results occurred as a result of MS has a different perspective. Multiple sclerosis, a disease is a neurodegenerative disease in the community due to the increasing incidence, in this study, which might be factors degeneration gene expression of Htt, Rb1 and Ins were examined. In our study, 95 MS patients and 95 blood samples were taken from healthy volunteers. RNA was isolated from samples taken. The resultant DNA was prepared by UV spectrophotometry measuring operation. Then the cDNA was obtained by reverse transcriptase reaction. Gene expression levels was determined from cDNA obtained with the device of Biomark by using real time PCR method. As a result of evaluation, significant changes in expression levels of Htt gene which is responsible for producing the protein huntingtin, Rb1 gene which is responsible for producing tumor-supressor protein pRB and Ins gene which is responsible for producing insulin, were observed between the healthy and the patient group. The data obtained from this study, having an important role in the pathophysiology of MS, may gives a different point of view and provides new sight based on moleculer basis to the disease treatment.