Ovariektomize sıçanların uterusu üzerinde proteazom önleyici bortezomib (Velcade)'nin koruyucu etkileri: Histolojik ve immünohistokimyasal çalışma
The protective effect of proteasome inhibitorof bortezomib (Velcade) on the uterus of ovariectomize mice: Histological and immunohistological study
- Tez No: 358977
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP SERGÜL İNALÖZ DEMİR, YRD. DOÇ. DR. İSMAİL CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bortezomib, intrasellüler proteinlerin birçoğunun degradasyonundan sorumlu olan proteozomugeri dönüşümlü olarak inhibe ederek, antitümör özellikler gösteren bir ajandır. Bortezomib bazı yan etkileri veya kemoterapik etkileri bilinmesine rağmen yaşlanma periyodunda (menopoz sonrası) proteozom inhibisyonunun farklı dokulardaki etkileri üzerine literatürde yeterince araştırma bulunmamaktadır. Bu nedenle çalışmada, menopoz sonrası bortezomib kullanım güvenliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Bortezomib'in post-menopozal etkileri overektomize Sprague Dawley cinsi dişi ratlarda araştırıldı. Çalışma her grupta 6 denek olmak üzere sağlıklı kontrol, overektomi grubu ve overektomi+bortezomib gruplarından oluşturuldu. Overler çıkarıldıktan 0.2 mg/kg bortezomib inrtaperitonal olarak haftada 2 gün olmak üzere 4 hafta boyuncauygulanmıştır. Bu ratların uterus dokuları morfometrik, histopatolojik ve immünohistokimyasal yöntemler ile incelendi. Östrojen eksikliğinin hem endometriyumda hemde miyometriyumda belirgin atrofiye sebep olduğu gözlendi. Bortezomib uygulaması, endometriyumu kısmen koruduğu hem morfometrik hemde histopatolojik açıdan tesbit edildi. Yapılan immünohistokimyasal incelemede, proteozom inhibisyonuna rağmen endometriyumda sitoplazmikNF-κB aktivitesinin etkileri gözlendi. Bu bulguların ışığında, bortezomib'in post-menopozal dönem süresince kullanımının kısıtlı bir koruyucu etkisinin olduğunu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Bortezomib is an antitumor agent which inhibits reversibly proteasome that is responsible from degredation of many intracellular proteins. Although some side effects and chemotherapeutic effects of Bortezomib are known, there has not been enough research in the literature of its effect on different tissues regarding proteasome inhibition in senile period (postmenapausal) for this reason, the safety of postmenaupousal was aimed research in this study. The postmenopausal effects of Bortezomib was investigated on ovariectomize Spraque Dawley rats. The female rats were separated into 3 groups as control, ovariectimize and ovariectomize+Bortezomib groups consist of 6 rats in each groups. Bortezomib was administed intraperitonally in a dosage of 0.2 mg/kg in two days of a week for 4 weeks after ovariectomize. The uterus of rats were investigated by using morphometrical, histophathological and immunohistopathological methods. A striking atrophy in endometrium and myometrium was observed due to estrogen deficiency in ovariectomize group. The partial protective effect of Bortezomib administration was observed morphometricallyand histopathologically. In immunohistochemical research, a cytoplasmic NF-κB activity was observed in the presence of proteasome inhibition in endometrium. Under the ligth of these findings, a limited protective effects of postmenopausal Bortezomib adminstration may be mentioned.