Kadın voleybol ve futbolcularda iletişim becerileri ve saldırganlık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of aggression level and communication skills of female volleyball and football players
  1. Tez No: 358978
  2. Yazar: NURFER ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ABAKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, voleybol ve futbol sporu ile uğraşan kadın bireylerin iletişim becerileri ve saldırganlık düzeylerinin belirlenmesi ve iletişim becerileri ile saldırganlık davranışları arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma örneklemine 131 kadın sporcu alınmıştır. Örneklem grubunda yer alan futbolcuların yaş ortalaması 18.12±2.85, voleybolcuların yaş ortalaması 16.69±2.1 olarak belirlenmiştir. Araştırma verilerinin elde edilmesinde Korkut (1996) tarafından geliştirilen“İletişim Becerilerini Değerlendirme Ölçeği”(İBDÖ) ile Kiper (1984) tarafından geliştirilen“Saldırganlık Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 16.0 paket programından yararlanılarak, ikili gruplar için Mann Whitney U testi, çoklu gruplar için Kruskall Wallis, iki değişken arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Pearson Korelasyon analizleri kullanılmıştır. Sonuç olarak, çalışmamıza katılan kadın voleybolcuların futbolculardan daha yüksek iletişim becerilerine sahip oldukları, yıkıcı saldırganlık alt boyutunda ise kadın futbolcuların daha yüksek puanlar elde ettikleri belirlenmiştir. Kadın futbolcularda yaş arttıkça yıkıcı saldırganlık puanının azaldığı, voleybolcularda eğitim durumu düştükçe yıkıcı ve edilgen saldırganlık puanlarının arttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, kadın futbolcuların iletişim becerileri artarken atılganlık düzeylerinin arttığı, yıkıcı saldırganlıkları artarken edilgen saldırganlıklarının da arttığı, voleybolcuların yıkıcı saldırganlık puanları artarken edilgen saldırganlık puanlarının da arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was determine to aggression level and communication skills of female volleyball and football players and show the relation between aggression level and communication skills. 131 female athlete was considered as research sampling. Mean age of footbal players was 18.12±2.85 and mean age of volleyball players was 16.69±2.1. In order to obtain data research of the,“Evaluation Scale of Comminication Skills”developed by Korkut (1996) and“Aggession Scale”developed by Kiper (1984) were used. For statistical analiysis, SPSS 16.0 program , Mann Whitney U test was used for binary groups and Kruskall Wallis test , for multiple groups and Pearson test was used for correlation of variables. As a result, it was found that volleyball players had higher comminication skills than football players; and footbal players had higher point in destructive aggression subscale than volleyball players. Destructive aggression point decreased with age increase in football players, and increased education level decreased in volleyball players. Enterprising level increased while comminication skills increased; and passive aggression level increased while destructive aggression level increased in football players. Passive aggression level increased while destructive aggression level increased in volleyball players.