Takım sporlarıyla uğraşan elit genç sporcularda boyun eğici davranışların bazı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation with respect to some variables of submissive behavior of elite young athletes participated in team sports
- Tez No: 358981
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ABAKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmanın amacı planlı ve sürekli antrenman yapan elit genç sporcuların arasındaki farklıklıları ve benzerlikleri ortaya koymaktır. Çalışmada, Türkiye'de gençler kategorisinde yarışan farklı takım sporları ile uğraşan bireylerin bazı değişkenler açısından boyun eğici davranış düzeyleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Elit genç sporcularda branş, cinsiyet, ailenin ekonomik düzeyi, eğitim düzeyi, anne-baba eğitim durumu, anne-baba meslekleri gibi değişkenler açısından boyun eğici davranış özelliklerinde farklılıklar olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma evreni, Türkiye gençler kategorisinde yarışan Voleybol (n:38), Basketbol (n:53), Hokey (n:65), Futbol (n:47) sporu ile uğraşan bireylerden seçilmiştir. Araştırma verilerinin elde edilmesinde, Çalışmada Gilbert ve Allan (1994) tarafından geliştirilen, Savaşır ve Şahin (1997) tarafından Türkçe'ye uyarlanmış, geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılan Boyun Eğici Davranışlar Ölçeği (BEDÖ) kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklerden elde edilen veriler SPSS 16.0 paket programından yararlanılarak, ikili gruplar için Independent Samples T Testi, çoklu gruplar için One Way Anova ve Scheffe testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was shown to similarities and differencies between elite young athletes participated regularly training. It was investigated with respect to some variables that submissive behaviour of athletes participated in young category of team sports in Turkey. It was investigated that differencies between submissive behaviour and sport branch, gender, economic level of families, education level of mother and father, profession of mother and father variables. Universe of research was choosed in individual who challenged in volleyball (n:38), basketball (n:53), hockey (n:65), football (n:47) players in Turkey young categories. In order to obtain data, submissive behavior scale that was developed by Gilbert and Allan (1994), and was adjusted in Turkish language and was conducted reliability and validity by Savaşır and Şahin (1997) was used. In order to statistical analiysis of obtained data, SPSS 16.0 program was used. For binary groups Independent Samples T Test and for multiple groups One Way ANOVA and Scheffe tests was used.