Gıda ile temas eden ambalaj malzemelerinde nanoparçacıkların kullanımının toksikolojik açıdan incelenmesi ve konuya ilişkin türkiye ve dünyadaki yasal düzenlemelerin değerlendirilmesi
Oxicological investigation of the use of nanoparticles in food packaging materials contacting food and evaluation of the legal regulations concerning the topic in turkey and around the world
  1. Tez No: 920230
  2. Yazar: AYSEL SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN GÜRBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Nanoteknolojiden, diğer birçok alanda olduğu gibi gıda ambalajlarında da yararlanılmaktadır. Nanoparçacıklar, geleneksel gıda ambalajlarının gaz geçirgenliği, ısıya dayanıklılık gibi özelliklerinin iyileştirilmesi, gıdaların raf ömrünün uzatılması, gıdanın durumu ve gıdadaki değişikliklerin izlenmesini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Yapılan literatür taraması ve internet temelli araştırmalar, gıda ambalajlamasında en yaygın kullanılan nanoparçacıkların, gümüş nanoparçacıklar ve nanokiller olduğunu göstermektedir. Nanoparçacıkların, aynı maddelerin nano olmayan şekillerine göre çok farklı fizikokimyasal ve toksikolojik özellikler gösterebildiği net biçimde ortaya konmuştur. Toksik etkileri tam olarak aydınlatılamamış olan nanoparçacıklara gıda ambalajları yolu ile maruz kalınması endişe yaratmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında, gümüş nanoparçacık ve nanokil içeren gıda ambalajlarından gıdaya geçişin araştırıldığı çalışmalar incelenmiştir. İncelenen migrasyon çalışmalarında gıdaya geçişin sıcaklık, temas süresi, mikrodalga uygulaması, gıdanın asidite gibi özellikleri ve benzeri birçok faktörden etkilendiği bildirilmiştir. Bu bulgular, her ambalaj malzemesi, gıda ve koşul için olguya özel değerlendirme yapılması gerektiğini göstermektedir. Çalışmamız kapsamında, söz konusu nanoparçacıkların toksisite potansiyellerinin değerlendirilmesi amacıyla, bu parçacıkların toksik etkileri üzerine gerçekleştirilen in vitro ve in vivo çalışmalar incelenmiştir. Ayrıca, ülkemizde ve dünyada nanoparçacıkların gıda ambalajlarında güvenli şekilde kullanımına yönelik düzenlemeler irdelenmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nanotechnology, has been utilized in food packaging as well as many other areas. Nanoparticles are used with the aim of improving the properties such as gas permeability and heat resistance, extending shelflife or allowing monitoring the condition of food and detecting changes in food. Literature review and web-based research shows that silver nanoparticles and nanoclays are the most commonly used nanoparticles in food packaging applications. It is well-documented that engineered nanoparticles can exhibit very different physicochemical and toxicological properties compared to their non-nano scale counterparts. Concerns have been raised regarding exposure to nanoparticles, whose toxicological effects have not been fully elucidated, originating from food packaging. Within the scope of this thesis, studies on the transfer from food packaging containing silver nanoparticles and nanoclay to food were reviewed. Migration studies reviewed indicate that the transfer to food was affected by many factors such as temperature, contact time, microwave application, properties of the food such as acidity. These findings indicate that case-by-case evaluation should be made for each packaging material, food and condition. Within the scope of our study, in order to evaluate the toxicity potential of these nanoparticles, in vitro and in vivo studies on the toxic effects of these particles were reviewed. In addition, regulations for the safe use of nanoparticles in food packaging in Turkey and around the world have been scrutinized and compared.