Primer dismenorede konnektif doku masajı ve kinezyobantlama uygulamalarının ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of effectiveness of connective tissue massage and kinesiotaping applications on pain and quality of life in primary dysmenorrhea
- Tez No: 359004
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN DÜGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Physiotherapy and Rehabilitation, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sönmezer E., Primer Dismenorede Konnektif Doku Masajı ve Kinezyobantlama Uygulamalarının Ağrı ve Yaşam Kalitesi Üzerine Etkilerinin Karşılaştırılması Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı, Doktora Tezi, Ankara 2014. Bu çalışma primer dismenorede konnektif doku masajı (KDM) ve kinezyobantlama uygulamalarının ağrı, yaşam ve anksiyete kalitesi üzerine etkilerini karşılaştırmak amacıyla planlandı. Primer dismenore tanısı konmuş 32 kadın hasta çalışmaya alındı. Olgular rastgele iki gruba ayrıldı. Birinci gruba; KDM haftada beş gün, ikinci gruba; bantlama haftada iki kez ardışık üç menstrüel siklus boyunca uygulandı. Çalışmaya katılan kadınlar birinci menstrüel sikluslarında değerlendirildi, birinci ve ikinci menstrüel siklusları arasındaki dönemde tedaviye alındı. Menstruasyon süresince tedaviye ara verildi, ikinci ve üçüncü menstrüel siklusları arasında tedaviye devam edildi ve üçüncü siklus başlamadan tedavi sonlandırıldı. Olguların menstruasyon süresince hissettikleri ağrının tipi, Kısa Form Mc Gill ağrı anketi ile; şiddeti, Görsel Analog Skalası ile değerlendirildi. Kadınların menstruasyon dönemindeki tutum ve davranışları, Menstruasyon Tutum Ölçeği ile, yasam kalite düzeyleri, Kısa Form-36 anketi ile anksiyete düzeyleri ise Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği kullanılarak değerlendirildi. KDM uygulanan grupta menstruasyon süresince hissettikleri ağrıda (p < 0.05) ve yaşam kalitesinin pek çok boyutunda anlamlı gelişmeler oldu (p < 0.05).
Özet (Çeviri)
SONMEZER E., Comparison of Effectiveness of Connective Tissue Massage and Kinesiotaping Applications on Pain and Quality of Life in Primary Dysmenorrhea. Hacettepe University, Institute of Health Sciences, Physical Therapy and Rehabilitation Programme, Doctorate Thesis, Ankara 2014. This study was planned to compare the effectiveness of connective tissue massage (CTM) and kinesiotaping on pain, quality of life and anxiety. Thirty two female patients diagnosed as primary dysmenorrhea were enrolled in the study. Subjects were divided into 2 groups randomly. Participants assigned to the the first group applied CTM for 5 days a week, the second group received taping twice a week for three consecutive menstrual cycle. Women who participated in the study was evaluated in the first menstrual cycle, In the period between the first and second menstrual cycles were treated. Treatment was discontinued during menstruation, between the second and third menstrual cycles treatment were continued and third cycles from the start, treatment was terminated. Short Form McGill Pain Questionnaire was used to measure type of pain during menstruation. Severity of pain was assessed with a visual analog scale. The attitudes and behaviors of women during menstruation was assessed with Menstruation Attitude Questionnaire, health quality was assessed with Short Form-36 quality of life questionnaire and levels of anxiety was assessed using the State-Trait Anxiety Inventory.