Farklı tekniklerle kök kanalından uzaklaştırılan kalsiyum hidroksitin kök kanal dolgu patlarının bağlanma dayanımına etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effect of calcium hydroxide removed from root canal with different techniques on bonding strength of root canal sealers
- Tez No: 359003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZGÜR UYANIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı taşıyıcıların ve uzaklaştırma tekniklerinin kalsiyum hidroksitin kök kanalından uzaklaştırılmasındaki etkinliklerinin karşılaştırılması ve kök kanalında kalan kalsiyum hidroksitin farklı patların bağlanma dayanımına etkisinin değerlendirilmesidir. Bu çalışmada toplam 152 adet tek köklü insan dişi kullanıldı. Dişlerin kronları uzaklaştırıldıktan sonra, kök kanalları Protaper dönen nikel titanyum eğe sistemi kullanılarak F3'e kadar genişletildi. Uzaklaştırma tekniklerinin karşılaştırılması için kullanılacak 48 diş iki gruba ayrılarak kök kanalları Calasept ve Surepaste ile dolduruldu (n=24). 7 gün sonra kalsiyum hidroksit %17 EDTA+Protaper F3 dönen eğe, %17 EDTA+Protaper F3 el eğesi ve %17 EDTA kullanılarak kök kanallarından uzaklaştırıldı (n=8). Daha sonra dişler ikiye ayrılarak steromikroskopta görüntüler alındı (n=16). Kalan kalsiyum hidroksit miktarının kök kanal alanına oranı hesaplandı. Elde edilen veriler tekrarlı ölçümlerde varyans analizi kullanılarak değerlendirildi. Push-out testi için kullanılacak 104 dişten 8 adet diş kalsiyum hidroksit uygulanmadan kontrol grubu olarak kullanıldı (n=4). 96 diş iki gruba ayrılarak kök kanalları Calasept ve Surepaste ile dolduruldu (n=48). 7 gün sonra kalsiyum hidroksit %17 EDTA+Protaper F3 dönen eğe, %17 EDTA+Protaper F3 el eğesi ve %17 EDTA kullanılarak kök kanallarından uzaklaştırıldıktan (n=16) sonra kök kanalları Protaper F3 guta-perka ile birlikte AH Plus jet ve Apexit Plus kullanılarak tek kon tekniğiyle dolduruldu (n=8). Daha sonra push-out bağlanma dayanımı testi yapıldı. Elde edilen veriler One Way ANOVA testi ile analiz edildi. Elde edilen sonuçlara göre, kalsiyum hidroksitin kök kanalından uzaklaştırılmasında taşıyıcılar arasında fark olmadığı (p>0,05), uzaklaştırma teknikleri arasında %17 EDTA grubunun diğer gruplara göre daha az kalsiyum hidroksit uzaklaştırdığı (p0,05). Push-out testinde ise AH Plus jet kontrol grubunun en yüksek, Surepaste-%17 EDTA-AH Plus jet grubunun ise en düşük bağlanma dayanımı değerlerini elde ettikleri (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aims of this study were to compare the effects of different vehicles and removal techniques on calcium hydroxide removal and to evaluate the effect of calcium hydroxide residues on push-out bond strength of different sealers. In this study, 152 single rooted human teeth were used. After removal of crowns, root canals were prepared by using Protaper rotary nickel titanium system. 48 teeth for comparison of removal techniques were divided into two groups and root canals were filled with Calasept and Surepaste (n=24). After 7 days, calcium hydroxide was removed with %17 EDTA+Protaper F3 rotary file, %17 EDTA+Protaper F3 hand file and %17 EDTA (n=8). Then teeth were sectioned longitudinally, divided into two pairs and photographed by stereomicroscope (n=16). The ratio between calcium hydroxide to root canal surface was calculated. Data was analysed by multivariate analysis of variance. 8 of 104 teeth served as control groups, remaining 96 teeth were divided into two groups and root canals were filled with Calasept and Surepaste (n=48). After 7 days, calcium hydroxide was removed with %17 EDTA+Protaper F3 rotary file, %17 EDTA+Protaper F3 hand file and %17 EDTA (n=16). Then root canals were filled with AH Plus jet, Apexit Plus and Protaper F3 gutta percha (n=8) followed by bond strength was tested with push-out bond strength test. Data was analysed by One Way ANOVA. Results showed that, there was no differences between vehicles on calcium hydroxide removal (p>0,05). When examining the removal techniques, %17 EDTA left significantly larger amount of residue. There was no differences between other two groups. In bond strength among the groups, AH Plus jet control group showed highest whilst Surepaste-%17 EDTA-AH Plus jet showed lowest bond strength (p0,05).