Konnektif doku masajı ve miyofasyal gevşetme tekniği'nin primer dismenore üzerine akut etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of acute effects of connective tissue massage and myofascial release technique on primary dysmenorrhea
  1. Tez No: 627693
  2. Yazar: HÜSNİYE MERVE KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET BİÇKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmamızın amacı iki farklı manipulatif yöntem olan Konnektif Doku Masajı (KDM) ve Miyofasyal Gevşetme Tekniği (MGT)'nin Primer Dismenore (PD)'li genç yetişkin kadınlarda menstrual ağrı, yorgunluk, ağrı eşiği, depresyon, anksiyete, menstrual semptomlar ve yaşam kalitesi üzerine akut etkilerini araştırmak ve iki tekniği birbirine üstünlük yönünden karşılaştırmaktır. 18-25 yaş arası, PD tanılı ve Visual Analog Skala (VAS)'ya göre 4 ve üzeri menstrual ağrısı olan 40 genç yetişkin birey çalışmaya dahil edildi. İlk değerlendirme menstrual siklusun en ağrılı gününde yapıldı. Menstrual ağrı ve yorgunluk şiddeti VAS, ağrı eşiği belirlenen 6 farklı noktadan algometre cihazı, depresyon düzeyi“Beck Depresyon Envanteri”, anksiyete düzeyi“Beck Anksiyete Envanteri”, menstrual semptom şiddeti“Menstrual Belirti Ölçeği”ve yaşam kalitesi“SF-36 Yaşam Kalitesi Anketi”kullanılarak ölçüldü. Randomize olarak iki gruba ayrılan katılımcılar 1. menstrual sikluslarında değerlendirildikten sonra Grup 1'de olanlara 1. ve 2. menstrual siklus arasında toplam 10 seans KDM, Grup 2'de olanlara ise 2. menstrual siklusun en ağrılı gününde tek seans MGT uygulandı. Uygulama sonrası bütün katılımcılar 2. menstrual sikluslarının en ağrılı gününde tekrar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the acute effects of Connective Tissue Massage (CTM) and Myofascial Release Technique (MRT), which are two different manipulative methods, on menstrual pain, fatigue, pain threshold, depression, anxiety, menstrual symptoms and quality of life in young adult women with Primary Dysmenorrhea (PD) and to compare these two techniques in terms of superiority. 40 young adults between the ages of 18-25, diagnosed with PD and having 4 and more menstrual pain intensity according to Visual Analog Scale (VAS) were included in the study. The first evaluation was made on the most painful day of the menstrual cycle. Menstrual pain and fatigue severity was evaluated by using VAS, pain threshold by algometer device from predetermined 6 different points, depression level by“Beck Depression Inventory”, anxiety level by“Beck Anxiety Inventory”, menstrual symptom severity by“Menstrual Symptom Questionnaire”and quality of life by“SF-36 Quality of Life Questionnaire”. After the participants who were randomly divided into two groups were evaluated in the first menstrual cycles, between the 1st and 2nd menstrual cycles 10 sessions CTM were applied to those in Group 1 and a single session of MRT was applied to those in Group 2 on the most painful day of the 2nd menstrual cycle. After the application, all participants were reevaluated on the most painful day of their 2nd menstrual cycles.