COVİD-19 aşısı vurulmuş kişilerde işitme testlerinin değerlendirilmesi
Hearing in people who have been vaccined with the COVID-19 vaccineevaluation of tests
  1. Tez No: 728235
  2. Yazar: ELİF KADİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZKIRIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada COVID-19'un işitme kayıpları üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 01.06.2021-30.08.2021 tarihleri arasında Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde COVID-19 tanısı almamış olup aşı olan ve olmayan kişiler dahil edildi. Çalışmada deney ve kontrol grubu olmak üzere iki grup oluşturulmuştur. Deney grubunda COVID-19 aşısı olanlar, kontrol grubunda ise COVID-19 aşısı olmayanlar yer almaktadır. Her bir grupta 50'şer kişi yer almaktadır. Çalışma sonucunda neticesinde aşı olmayan kontrol grubundaki bireylerde işitme kaybı şikayeti oranının daha yüksek olduğu ancak gruplar arasındaki farkın anlamlı düzeyde olmadığı görülmüştür. Çalışmamız sonucunda COVID-19 aşısı olmayan kontrol grubundaki bireylerde tinnitus varlığının COVID-19 aşısı olanlara göre anlamlı şekilde yüksek olduğu saptanmıştır. Yapmış olduğumuz çalışma neticesinde aşı olmayanlarda kulakta dolgunluk hissi olanların oranının aşı olanlara göre daha düşük olduğu ancak gruplar arasındaki farkın anlamlı düzeyde olmadığı görüldü. Çalışmamız sonucunda aşı olmayan kontrol grubundakileri %6'sında, deney grubundakilerin ise %12'sinde baş dönmesi şikayeti olduğu, ancak gruplar arasındaki farkın istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde olmadığı görüldü. Çalışmamızda saf ses odyometrisi neticesinde COVID-19 aşısı olmayan kontrol grubundakilerin tamamının normal (%100), buna karşın deney grubundakilerin ise %6'sının sağ ve sol kulağında hafif işitme kaybı olduğu, ancak gruplar arasındaki farkın istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of COVID-19 on hearing loss intended to be examined. The dates of the research were 01.06.2021-30.08.2021 who were not diagnosed with COVID-19 in Hatay Training and Research Hospital between Those who were and were not vaccinated were included. Experimental and control group in the study Two groups were formed. Those who have COVID-19 vaccine in the experimental group, The control group includes those who are not vaccinated against COVID-19. in each group There are 50 people each. As a result of the study, non-vaccine control The rate of hearing loss complaints is higher in individuals in the group of It was seen that the difference between the groups was not significant. Our work As a result, tinnitus in individuals in the control group who were not vaccinated for COVID-19 presence is significantly higher than those who have had the COVID-19 vaccine. detected. As a result of our study, in those who were not vaccinated, The rate of those who have a feeling of fullness is lower than those who are vaccinated, but The difference between the groups was not found to be significant. Our work As a result, 6% of the unvaccinated control group and the experimental group 12% of them complained of dizziness, but the difference between the groups was was not found to be statistically significant. Pure sound in our work As a result of audiometry, those in the control group who were not vaccinated against COVID-19 all of them are normal (100%), whereas 6% of those in the experimental group are alive. and mild hearing loss in the left ear, but the difference between the groups was not found to be statistically significant.