Tek taraflı kemiğe implante işitme cihazı kullanıcılarında temporal işlemleme becerilerinin değerlendirilmesi
Assesment of temporal processing skills in unilateral bone anchored hearing aid users
  1. Tez No: 359020
  2. Yazar: EMRE GÜRSES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA SENNAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
GÜRSES, E. Tek Taraflı Kemiğe İmplante İşitme Cihazı Kullanıcılarında Temporal İşlemleme Becerilerinin Değerlendirilmesi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2014. İşitsel temporal işlemleme, sınırlanmış ya da belirlenmiş zamansal alan içerisinde sesin ya da sesteki değişimin algılanması olarak tanımlanabilir. İşitme kayıplı bireylerde işitsel yolun farklı lokasyonlarında oluşan hasar, konuşma uyaranının akustik özelliklerini bozarak, işitsel bilginin algılanmasını ve konuşmanın ayırt edilmesini engellemektedir. İşitme kaybının rehabilitasyonunda, konuşmaya ait bilgilerin net ve doğal bir biçimde işitsel kortekse iletilmesi hedeflenmektedir. Fakat işitme eşiği ölçümüne dayalı işitme değerlendirmeleri uyaranların, frekans, şiddet, zaman, lokalizasyonu ayırt etme gibi daha üst düzey temporal işlemleme becerilerini değerlendirmede yetersiz kalmaktadır. Bu çalışma ile Kemiğe İmplante İşitme Cihazı (KİİC) kullanan bireylerin temporal işlemleme kapasiteleri belirlenerek, gürültüde konuşmayı ayırt etme becerileri ile arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda KİİC kullanan 17 ve normal işitmeye sahip 29 birey 30-39, 40-49, 50 ve üstü olmak üzere üç yaş grubuna ayrılmış, Süre Patern, Frekans Patern ve Gürültüde Konuşmayı Ayırt Etme Testleri (GKAET) uygulanılarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Ayrıca KİİC kullanan bireylerin temporal işlemleme becerileri objektif elektrofizyolojik testlerden olan MMN testi ile belirlenmiş ve temporal beceriler ile gürültüde konuşmayı ayırt etme performansları arasındaki korelasyon araştırılmıştır. Çalışma sonucunda 30-39 ve 40-49 yaş grubunda temporal işlemleme becerileri ve gürültüde konuşmayı ayırt etme performansları arasında kontrol grubuyla anlamlı bir fark bulunmuştur (p0.05). KİİC kullanan bireylerin beş değişkenli MMN testi sonucunda ise frekans, süre, şiddet, boşluk değişkenlerinde anlamlı cevap elde edilmişken yön değişkenine ait cevap gözlemlenmemiştir. Elde ettiğimiz bulgular bize KİİC kullanan bireylerin temporal işlemleme becerileri ve gürültüde konuşmayı ayırt etme performanslarının normal işiten bireylerden daha düşük olduğunu, KİİC kullanan bireylerin frekans, süre, boşluk, şiddet değişkenlerindeki farkı biliş öncesi dönemde ayırt edebildiklerini, fakat yön değişkenindeki farklılığı ayırt edemediklerini göstermiştir. Ayrıca KİİC kullanan bireylerin temporal işlemleme becerileri ile gürültüde konuşmayı ayırt etme performansları arasında anlamlı bir korelasyonun olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
GÜRSES, E. Assesment of Temporal Processing Skills in Unilateral Bone Anchored Hearing Aid Users. Hacettepe University Institute of Health Sciences, Master Thesis in Audiology and Speech Patology, Ankara, 2014. Auditory temporal processing can be defined as the perception of sound or the alteration of sound within restricted or defined time domain. Acoustic characteristic of speech stimulus and hearing in noise can be effected with people having hearing loss which damages at different localizations of auditory pathway. So that hearing rehabilitation could be necessary. The aim of hearing rehabilitation is to translate the speech information clearly to the cortex. However the audiograms aren't enough to asses high level temporal processing skills such as frequency, amplitude, localization of sound stimulus. The aim of this research was to identify temporal processing abilities in bone anchored hearing aid users and asses the correlation between the ability of temporal processing and speech in noise performance. 17 bone anchored hearing aid user as a working group and 29 normal hearing subjects were compared as regard to Frequency Pattern Test, Duration Pattern Test and Hearing in Noise Test. Besides behavioral temporal processing tests, MMN was also performed to asses objective sound discrimination accuracy at the cortical level irrespective of the subjects's attention or behavioural task. Normal hearing adults and working group are aged between 30-39, 40-49, 50-63. The results showed that 30-39 and 40-49 aged group have poor temporal processing ability and hearing in noise performance (p0.05). The results of the Multi-feature MMN paradigma showed that bone anchored hearing aid users could perceive the differences of frequency, duration, intensity and gap in the middle of the tone. But no response was elicited about location of sound parameter. In addition significant correlation was not founded between temporal processing skills and speech in noise performance in bone anchored hearing aid users.