Kronik obstrüktif akciğer hastalarında solunum kas enduransının değerlendirilmesi
Assessment of respiratory muscle endurance in chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 359021
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ İNAL İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığında (KOAH)solunum iş yükünü artıran farklı lokal ve sistemik etkenler, solunum sisteminin gereksinimi ve solunum kas larının fonksiyonel kapasitesi arasında uyumsuzluğa neden olur. Bu durum kas kuvveti ve enduransında yetersizlikle sonuçlanır. Bu çalışmanın amacı, KOAH'ta solunum kas enduransını değerlendirme yöntemlerinin karşılaştırılmasıydı. Çalışmaya KOAH tanısı ile izlenen 34 hasta alındı. Olguların fiziksel ve demografik özellikleri kaydedildi. Olguların değerlendirilmesinde solunum fonksiyon testi, inspiratuar ve ekspiratuar kas kuvveti (MIP ve MEP) ölçümü, solunum kas endurans testi (sabit ve artan eşik yükü), altı dakika yürüme testi (6DYT) kullanıldı. Dispne algılaması için Modifiye Medical Research Council (MMRC) dispne skalası kullanıldı. Sabit eşik yükü testi, maksimal inspiratuar basıncın % 60'ında uygulandı. Artan eşik yükü testine ise, maksimal inspiratuar basıncın % 20'si ile başlandı ve basınç iki dakikalık aralıklarla yükseltildi. Testler aynı gün içerisinde ikişer kez tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
In chronic obstructive pulmonary disease (COPD) local and systemic factors increasing work of breathing are caused by a mismatch between demand and the capacity of the respiratory system. This results in deficiency of respiratory muscle strength and endurance. The aim of the study was to compare respiratory muscle endurance assessment methods in patients with COPD. Thirty four patients diagnosed with COPD were included in the study. Physical and demographic characteristics of the subjects were recorded. Pulmonary function testing, inspiratory and expiratory muscle strength (MIP and MEP) measurement, respiratory muscle endurance test (sustainable inspiratory pressure and incremental threshold loading) and a six-minute walk test (6MWT) were used to assess the subjects. Modified Medical Research Council (MMRC) dyspnea scale was used to determine the dyspnea perception. Sustainable inspiratory pressure was administered 60% of maximal inspiratory pressure. Incremental threshold loading was started with 20% of MIP and pressure was raised at two min intervals. The tests were repeated two times in the same day. There was a positive weak correlation between sustainable inspiratory pressure and incremental threshold loading tests (r=0.39, p˂0.05).