Analysis of cardiac signals
  1. Tez No: 35903
  2. Yazar: ALİ TARKAN TEKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖZMEHMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu tezde elektrokardiyogramm temelleri, elektrokardiyografik bilgi olarak vücut yüzeyinden alman örneklerle aynı olan sinyallerin sayısal karşılıkları incelenmiştir. Toplam 12 olan elektrokardiyografi derivasyonlanndan Einthoven birinci derivasyonu seçilmiş ve tüm veriler bu derivasyona uygun olarak üretilmişler, analizler de bu derivasyona uygun olarak yapılmıştır. Sağlıklı ve hastalıklı veriler üretilmiş ve bilgisayarın hard diskinde dosyalanmıştır. Bu dosyalar analiz yapmak üzere yazılmış programda kullanılmışlardır. Farklı seviyelerde farklı hastalıklar içeren 336 hastalıklı dosya üretilmiştir. Analiz yapabilmek için QuickBasic 4.0 dili ile bir program yazılmıştır. Bu program ile hastalıklı ve sağlıklı dosyalar ekrana çizdirilmiştir. Tüm segmentlerin, intervallerin ve komplekslerin süreleri, dalgaların genlikleri belirlenmiştir. Bu bulgular da kullanılarak hastalık tanısına gidilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
THESIS ABSTRACT ANALYSIS OF CARDIAC SIGNALS Master of Science, January 1 994 (B. Sc, Dokuz Eylül University, 1991) 93 Typed Pages Directed by Prof. Dr. Kemal ÖZMEHMET This thesis presents the theory of the electrocardiogram, the numeric explanations of the signals which are same with the datas get from the body surface as electrocardiographic datas. Einthoven's first derivation was chosen from 12 derivations and all the datas were created and analyzed in a manner appropriate to this derivation. Healthy and diseased datas were created and saved in hard-disc. These files were used in the program which was written for analysis. There were 336 different files produced which include different diseases in different levels. A program was written in Quick Basic 4.0 for analyzing the diseases. These diseased and ; healthy datas were also viewed by this program. All the durations of the segments, intervals and complexes, and the amplitudes of the waves were dedected. By using these findings, files which have diseased datas were determined. Ill