Computer aided design of mineral processing plants
- Tez No: 35904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
ABSTRACT A project has been developed to facilitate and accelerate design, fixed capital cost and operating cost estimates, personnel requirements and cost analysis of a mineral processing plant by a computer program. This project produces a tabulation of equipment cost calculations using M&S indices. With Plant process sizes, equipment properties and factors, M&S index values, exchange rate and equipment size known and entered in the appropriate columns, equipment sizes, equipment cost, capital cost, operating cost and cost analysis can be found with no mathematical operations. High accuracy ratios of the results obtained though trial runs evidence that this project is serving the intended purpose. ÖZET Bir cevher hazırlama tesisinin dizaynı, yatırım ve işletme maliyeti hesaplamaları, personel ihtiyacı ve maliyet analizlerinin bilgisayar yardımıyla daha kolay ve daha çabuk hale getirilmesi amaçlanan bir proje geliştirilmiştir.Bu projede ekipman maliyetlerinin hesabı Marshall and Swift (M&S) indexlerinden yararlanılarak tablolar halinde çıkarılmaktadır. Sadece yöntemin gerektirdiği ve ekipman için gerekli veriler, içinde bulunulan yılın M&S index değeri ile döviz kuru ( Kanada Dolan karşılığı olarak ) ve hesaplanan ekipman boyutu kullanılarak gerekli ekipmanın seçilmesi ile hiçbir matematiksel işlem yapmadan ekipmanların boyut ve maliyetleri,yatınm maliyeti, işletme maliyeti ve tesisin maliyet analizleri hesaplanabilmektedir. Yapılan örnek çalışmalarda elde edilen sonuçların doğruluk derecesinin yüksek olması bu çalışmanın amacına uygun bir proje olmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)