Diz osteoartriti olan hastalarda M. Quadriceps femoris'e uygulanan farklı elektroterapi akımlarının kas kuvveti, yaşam kalitesi ve fonksiyonel durum üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison between the effects of Russian current and high voltage pulsed galvanic current therapy for M. Quadriceps femoris on the muscle strength,the functional status and the quality of life in patient with knee osteoarthritis
- Tez No: 359037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİRE KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı diz osteoartriti (OA) olan kişilerde M. Quadriceps femoris'e yüksek voltaj kesikli galvanik akım (YVKGS) ile Rusakımı uygulamalarının kas kuvveti, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine olan etkilerini karşılaştırdı. Çalışmaya 40-65 yaş aralığında olan, bilateral diz OA tanısı konmuş 26 hasta dahil edildi. Çalışmaya alınan olgulara tedavi öncesi, normal eklem hareketi, OA ile ilişkili özürlülüğü belirlemek için Western Ontario and McMaster Üniversitesi Osteoartrit (WOMAC) indeksi, fonksiyonel mobiliteyi değerlendirmek amacıyla "Zamanlı Kalk-Yürü Testi (ZKYT), yaşam kalitesi için Short- Form 36 (SF-36) anketi ve izokinetik kas kuvveti değerlendirmeleri yapıldı. Değerlendirmler 15 seanslık (3 hafta) tedavi uygulamasından sonra tekrar edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is comparing between the effects of Russian current and high voltage pulsed galvanic current therapy(HVPGS) for M. Quadriceps femoris on the muscle strenght, the functional status and the quality of life people who have knee osteoarthritis (OA).In this study 26 patients who has bilateral knee OA and in the age range of 40-65 were included.Before treatment individuals were evaluated in terms of range of motion, to determine the disability associated with osteoarthritis Western Ontario and McMaster Üniversitesi Osteoartrit (WOMAC) index, to assess functional mobility Time Up and Go (TUG), to quality of life Short- Form of 36 (SF-36) and isokinetic test.Assesment was performed after 15 treatment sessions (3 weeks).According to our study results, Russiancurrent group showed improvement at physical function, mental healthand painsubareas of quality of life(p