Diz ekleminde osteoartriti olan hastaların kas kuvveti ve fonksiyonel kapasitelerinin değerlendirilmesi
The Evaluated of muscle strength and functional capacity in patients with osteoarthritis of the knees
- Tez No: 80915
 - Danışmanlar: PROF. DR. SAADET OTMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu çalışma, diz osteoartritli (OA) hastalarla sağlıklı olgularda Quadriceps femoris ve Hamstring kas kuvveti ile kas uzunluğunun kas kuvvetine etkisini karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Başkent Üniversitesi Ayaş Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde yatmakta olan 20 diz OA'li hasta ile 20 sağlıklı olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Bilgisayar kontrollü izokinetik dinamometre (Cybex 770 Norm) kullanılarak, hasta ve kontrol grubundaki tüm bireylerin izokinetik ve izometrik kas kuvveti ile endurans ölçümleri yapılmıştır. Fonksiyonel değerlendirmeler için Arthritis Impact Measurement Scale (A.I.M.S) ve Keitel'm fonksiyonel testleri kullanılmıştır. Çalışılan tüm parametreler için, elde edilen değerler OA'li grubunda kontrol grubuna göre belirgin olarak düşük bulunmuştur. Deney grubunda M.Quadriceps femoris izometrik kuvvetinde ortalama %25, Hamstring kas grubunun izometrik kuvvetinde ise %30 azalma saptanmıştır. Diğer parametrelerde tespit edilen azalmanın yüzdeleri ise; izokinetik kas kuvveti için; Quadriceps femoris kasında %56.8, Hamstring kas grubunda %38, izometrik endurans için; Quadriceps femoris kasında %23, Hamstring kas grubunda %53.2, izokinetik endurans için; Quadriceps femoris kasında %10, Hamstring kas grubunda % 28.5 oramnda azalma olduğu belirlenmiştir. OA'li hastalarda Rectus femoris kasının farklı uzunluklardaki izometrik kuvvet değerlendirmeleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05). Sonuçta; OA'in, kas kuvvetini olumsuz yönde etkilediği ve Rectus femoris kasırım farklı uzunluklarında kuvvetin değişim gösterdiği belirlenmiştir. Anahtar kelimeler : Diz ekleminde OA, izometrik, izokinetik kas kuvveti, endurans, fonksiyonel kapasite. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was conducted to compare the strength of Quadriceps femoris and Hamstring muscles and the effect of muscle length on its strength, in knee osteoartritis (OA) patients with healthy individuals. 20 inpatients of Başkent University Ayaş Physical Therapy and Rehabilitation Center with a diagnosis of knee OA and 20 normal individuals participated in the study. Isometric and isokinetic strength and endurance measurements were performed by using a computerized isokinetic dynamometer ( Cybex 770 Norm ) in all patients and controls. Functional evaluations included Arthritis Impact Measurement Scale ( A.I.M.S ) and Keitel's test. For all parameters tested, values of the patients group were significantly lower than the control group. For isometric strength; there was a 25% decrease on avarage in Quadriceps femoris and a 30% decrease in Hamstrings of OA group. The percentages of decrease for other parameters were as follows; isokinetic Quadriceps femoris 56.8%, isokinetic Hamstring 38%, isometric Quadriceps femoris endurance 23%, isometric Hamstring endurance 53.2%, isokinetic Quadriceps femoris endurance 10% and isokinetic Hamstring endurance 28.5%.