Erken ve ileri evre skuamöz hücreli akciğer kanserli hastalarda Fibroblast Büyüme Faktörü Reseptörü 1 (FGFR1), Fibroblast Büyüme Faktörü 2 (FGF2), Fosfotidil İnozitol 3 Fosfat Kinaz (PI3K) ekspresyonlarının değerlendirilmesi ve klinik, prognostik önemi
The evaluation of Fibroblast Growth Factor Receptor 1 (FGFR1), Fibroblast Growth Factor 2 (FGF2), Phosphatidyl Inositol 3 Phosphate Kinase (IP3K) expression and their clinical, prognostic significance in early and advanced stage of squamous cell carcinoma of the lung
- Tez No: 359059
- Danışmanlar: PROF. DR. BERKSOY ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Küçük hücreli dışı akciğer karsinomu (NSCLC), tüm dünyada, kanser ilişkili mortalitenin en sık nedenidir. Skuamöz hücreli akciğer kanseri (SCC) ise ikinci sıklıkta görülen akciğer kanseri histolojik alt tipidir. SCC'de, prognozu ve bireyselleştirilmiş tedaviyi belirlemek için, büyüme faktörleri ve sinyal ileti yolakları ile ilgili genlerdeki amplifikasyonlar ve mutasyonlar günümüzde yoğun olarak araştırılmaktadır. Bu çalışmada erken ve ileri evre SCC‟li hastalarda büyüme faktörlerinden FGFR1, FGF2 ve sinyal ileti yolağından IP3K ekspresyonlarını ve bunların klinik ve prognostik önemini araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi verilerinden, 2005-2013 arası histopatolojik olarak SCC tanısı almış 129 hasta (23 erken evre, 106 ileri evre) alındı. Dokusu yeterli olan 99 hastada FGFR1, FGF2 ve IP3K (p110α) ekspresyonları tümör ve stromada immunohistokimyasal olarak 2 bağımsız patolog tarafından incelendi. Sağkalım analizi için, erken evre ve ileri evre hastalar ayrı ayrı dikkate alınarak, hastaların klinik özellikleri ile ekspresyonlar arasındaki ilişki, hem tek değişkenli (TDA) ve hem de çok değişkenli analizle (ÇDA) değerlendirildi. Sonuçlar: FGFR1 ekspresyonu 59 (%60) hastada düĢük, 40 (%40) hastada ise yüksek olarak saptandı. FGF2, 12 (%12) hastada yüksek, 87 (%88) hastada düşük ve IP3K, 31 (%32) hastada yüksek, 66 (%68) hastada düşük olarak saptandı. TDA'de, evre ve performans statusu, sağkalım ile ilişkili bulundu (p 0,0001 ve p 0,001). Hastalarda FGFR1, FGF2 ve IP3K'ın düşük veya yüksek ekspresyonları ile sağkalım arasında anlamlı fark bulunmadı. Bu ilişki erken ve ileri evre hastalar dikkate alındığında da önemli değildi. Ayrıca erken ve ileri evre hastalarda FGFR'nin tedaviyi predikte edici önemi saptanmadı. Diğer taraftan, FGFR1 ve FGF2 ekspresyonu, erken ve ileri evre SCC'li hastalarda, sigara içme, tüberküloz skarı ve radyoterapi skarı durumlarıyla ilgili olarak farklılık göstermekteydi (sırasıyla p=0,002, p=0,06 ve p=0,05. Tartışma: SCC tedavisinde henüz bireyselleştirilmiş etkin bir tedavi yoktur. Gelecekte böyle tedavilerin geliştirilmesi için, SCC karsinogenezi ve biyolojik davranışlarından sorumlu olan genetik anormalliklerin ortaya konması gereklidir. Biz FGFR1, FGF2 ve IP3K ekspresyonlarının prognostik ve prediktif önemini gösteremedikse de, SCC'de Türkiye'deki hastalar için referans olmak üzere FGFR1, FGF2 ve IP3K ekspresyon oranlarını belirledik. Diğer taraftan Evre III hastalıkta, radyoterapinin kronik komplikasyonu olan fibrozis ve SCC'deki tüberküloz skarı ile FGFR1 ve FGF ekspresyonları arasındaki ilişkiye işaret ettik.
Özet (Çeviri)
Aim: Non-small cell lung carcinoma (NSCLC) is the leading cause of cancer related death in the world. Squamous cell carcinoma (SCC) of the lung is the second most frequent histological subtype of lung carcinoma. Recently, growth factors, growth factor reseptors and signal transduction system related gene amplifications and mutations are extensively under investigation to estimate the prognosis or to develope indivilualized therapies in SCC. In this study, besides signal transduction molecule (IP3K p110α), we explored the expressions of growth factors/receptors (FGFR1, FGF2) in tumor tissue and also their clinical or prognostic significance in patients with early/advanced diseases of SCC. Materials and methods: From 2005 to 2013, 129 patients (23 early disease, 106 advanced disease) with a histopathological SCC diagnosis were selected from hospital files of Cukurova University Medical Faculty for this study. In 99 patients with sufficient tissue samples, FGFR1, FGF2 and PI3K (p110α) expressions in both tumor and stromal tissue were evaluated with immunohistochemistry by two independent pathologists. Considering survival analysis seperately for patients with both early and advanced stage diseases, the relationship between the clinical features of patients and expressions were evaluated by univariate and multivariate analysis. Results: FGFR1 expression was found to be low in 59 (60 %) patients and high in 40 (40 %) patients. For FGF2; 12 (12 %) patients had high , 87 (88 %) patients had low expression and for IP3K; 31 (32%) patients had high and 66 (68%) patients had low expressions. In univariate analysis, survival was significantly associated with stage and performance status (PS) (p 0.0001 and p 0.001). There was no a significant difference in survival between patients with either low or high expressions of FGFR1, FGF2, and IP3K. When the patients with early or advanced stage disease were seperately taken into consideration, the relationship did not differ, either. Any of FGFR1, FGF2 or IP3K expressions was not found predictive for the treatment of early or advanced staged patients. On the other hand, the expressions of both FGFR1 and FGF2 were significantly different with respect to smoking, scar of tuberculosis and scar of radiotherapy (respectively p=0,002, p=0,06 and p=0,05). Discussion: There has not been an effective individualized treatment for SCC, yet. Therefore, for developing such a treatment in future, it is essential to identify the genetic abnormalities that are responsible for the biological behaviours and carcinogenesis of SCC. Although we couldn‟t show the prognostic and predictive significance of FGFR1, FGF2 and IP3K expressions in SCC, we determined the expression rates of FGFR1, FGF2 and IP3K as a reference for Turkish patients. However, we layed emphasis on the fact that, pulmonary fibrosis which is a late complication of radiotherapy at stage III disease, and the scar of tuberculosis could be associated with FGFR1 and FGF2 expressions.