İleri yaş lokal ileri ve ileri evre küçük hücreli dışı akciğer kanseri hastalarında uygulanan tedaviler ve sağkalım oranları
  1. Tez No: 615600
  2. Yazar: MERVE KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÇİMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Akciğer kanseri dünyada kansere bağlı ölümlerin en sık nedenlerinden biridir. İnsidans hızı hem erkeklerde hem de kadınlarda yaş ilerledikçe artmaktadır ve yeni tanı alan akciğer kanserli hastaların üçte ikisinden fazlası 65 yaş üzerindedir. Bu nedenle yaşlı hastalarda en uygun ve en etkili tedavi seçimi önem arz etmektedir. Çalışmamızda genç yaşlı hasta grubunu (65-74 yaş), yaşlı ve çok yaşlı hasta grubu (≥75 yaş) ile karşılaştırarak bu hastalarda tedavinin sağkalım üzerine etkilerini incelemeyi amaçladık. Gereç Yöntem: SBÜ Dr Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2012 yılında 65 yaş ve üstünde küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) tanısı alan lokal ileri ve ileri evre hastalar retrospektif incelendi. Çalışmaya 200 hasta dahil edildi. 65-74 yaş aralığındaki 100 hasta Grup 1, 75 yaş ve üstü 100 hasta Grup 2 olarak sınıflandırıldı. Hastaların yaşı, cinsiyeti, sigara içme durumu, başvuru şikayeti, ek hastalıkları, tanı yöntemi, histopatolojik tipi, tanı anındaki evresi, performans skoru, tedavileri, tanı koyma tarihi ile ölüm tarihi kaydedildi. Bu verilere göre hastalarda genel sağkalım (OS), progresyonsuz sağkalım (PFS), 1 yıllık ve 5 yıllık sağkalım hesaplandı. Bulgular: Yaş ortalaması Grup 1'de 69±2,6, Grup 2'de 78±3'tü. Çalışmaya alınan hastaların 31'i (%15,5) kadın, 169'u (%84,5) erkekti. Her iki grupta da en sık skuamöz hücreli karsinom histolojik alt tipi saptandı. Performans skorlarına bakıldığında Grup 1'deki hastaların çoğunluğu (%76) ECOG 0-2 iken, Grup 2'deki hastaların çoğunluğu (%61) ECOG 3-4'tü. Tedavi dağılımına baktığımızda Grup 1'de en çok kemoterapi, Grup 2'de ise radyoterapi tercih edilmişti. OS tüm hastalarda 13,3 ay, Grup 1'de 14,1 ay, Grup 2'de ise 12,5 ay olarak bulundu. İki grubun OS, PFS, 1 yıllık ve 5 yıllık sağkalım yönünden anlamlı farklılığı yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Lung cancer is one of the most common causes of cancer-related deaths in the world. Incidence rate increases with age in both men and women and more than two-thirds of newly diagnosed lung cancer patients are older than 65 years. Therefore, it is important to choose the most appropriate and effective treatment for elderly patients. In this study, we aimed to investigate the effects of treatment on survival in young-old patients (65–74 years) compared with old - old patients (≥75 years). Materials and Methods: In 2012 patients with locally advanced and advanced non small cell lung cancer (NSCLC) aged 65 and over followed by İzmir Dr. Suat Seren Chest Diseases and Surgery Training and Research Hospital were reviewed retrospectively. A total of 200 patients were included. Patients were classified as Group 1 (n=100), ranging from ages 65 to 74 years; and Group 2 (n=100), aged 75 years and over. Age, sex, smoking status, admission complaints, comorbidities, diagnostic method, histopathological type, stage of diagnosis, performance score, treatments, date of diagnosis and date of death were recorded. These data were then used to calculate overall survival (OS), progression free survival (PFS), 1-year and 5-year survival rates. Results: The mean age was 69 ± 2.6 in Group 1 and 78 ± 3 in Group 2. Of the studied patients, 15,5% were female (n=31) and 85,5% were male (n=169). In both groups, the most common histological subtype was squamous cell carcinoma. In terms of performance scores, the majority of the patients in Group 1 (76%) were ECOG 0-2 and the majority of patients in Group 2 (61%) were ECOG 3-4. Chemotherapy was the preferred treatment for patients in Group 1, while radiotherapy was usually preferred for those patients in Group 2. OS was 13,3 months in all patients, 14,1 months in Group 1 and 12,5 months in Group 2. There was no significant difference between the two study groups in terms of OS, PFS, 1-year and 5-year survival (p> 0.05). OS, PFS, 1-year and 5-year survival was significantly shorter in patients who received only palliative treatment than patients who received other treatments (p0,05). 1-year survival of patients who received chemoradiotherapy was significantly longer than those who did not receive chemoradiotherapy.