Acil servise başvuran 65 yaş üstü hastaların klinik ve demografik özellikleri
Admitted to the emergency department over 65 years of clinical and demographic characteristics of patients
  1. Tez No: 359066
  2. Yazar: İBRAHİM TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Dünyada ve Türkiye' de yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki payı ile birlikte acil servislere başvuru oranları gün geçtikçe artmaktadır. Bu nedenle çalışmamızda acil servise başvuran 65 yaş ve üstü hastaların klinik ve sosyodemografik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışmada Eylül 2007 ile Eylül 2011 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Hastanesi Acil Servisinde tedavi edilen 65 yaş ve üstü 1719 başvurunun verileri geriye dönük olarak incelendi. Çalışmaya alınan 1719 başvurunun 903 (% 52.5)' ü erkek, 816 (% 47.5)' ı kadındı. Hastaların 197 (% 11.5)' si öldü.
Özet (Çeviri)
In Turkey as well as in the world, along with the rising share of older people in the total population, their presentation rates to Emergency Departments are steadily increasing in this study, therefore, our aim is to document clinical and socio-demographic characteristics of patients aged 65 and older presenting to our Emergency Service.In the study, the attendance data of 1719 patients aged 65 and above, treated in the Emergency Service of Dicle University Hospital, were retrospectively stuided of 1719 patients, included into the study, 903 (52.5%) were males, and 816 (47.5%) were females.