Tubal infertilite açısından risk faktörü olan ve risk faktörü olmayan hastaların histerosalpingografi sonuçlarının değerlendirilmesi
The evaluation of hysterosalpingography results of patients with risk factors and without risk factors in term of tubal infertility
- Tez No: 359070
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÖZLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
İnfertilite korunmasız düzenli cinsel ilişkiye rağmen bir yıl boyunca gebe kalamama durumudur. İnfertilite reprodüktif dönemdeki çiftlerin yaklaşık %10-15 `ini etkiler. Bu çalışmamıza Mayıs 2011-Kasım 2011 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Kadın Hastalıkları Ve Doğum Anabilim Dalı jinekoloji polikliniğine çocuk sahibi olamama şikayetiyle başvurup infertilite tanısı alan ve sadece tubal patensinin değerlendirilmesi için HSG planlanan 174 olguyu dahil ettik ve bu olguları tubal obstrüksiyon için her hangi bir risk faktörünü taşıyanlar ve taşımayanlar olmak üzere iki gruba ayırdık. Grup 1(n:47) risk faktörü taşıyan, Grup 2(n:127) risk faktörü taşımayan hastalardan oluşturuldu. Risk faktörü taşıyan (Grup 1) ve risk faktörü taşımayan (Grup 2) olguları yaş ortalaması, ortalama evlilik süresi ve ortalama infertilite süresi açısından değerlendirdiğimizde iki grup arasında belirgin farklılık yoktu. HSG sonuçlarından, infertilite açısından standart ilk değerlendirme sonrası başlayacağımız tedaviye en önemli katkıyı tespit edilen iki taraflı tubal obstrüksiyon sunar. Risk faktörü taşıyan grupta HSG de bilateral tubal obstrüksiyon oranı, risk faktörü taşımayan gruba göre anlamlı şekilde fazlaydı. Ayrıca risk faktörü taşımayan olguların % 92, 9' da her hangi bir tubasından geçiş tespit edildi ve HSG sonucu tedavi şeklimizi değiştirmedi. İnfertilite tanılı olgular öykü, jinekolojik muayene ve vajinal ultrasonografi ile dikkatli değerlendirilir ve tubal patoloji için yüksek risk grubu oluşturulursa, bu olgular için HSG anlamlı sonuçlar verecektir. Her hangi bir tubal risk faktörü taşımayan olgular ise anlamlı katkıyı sağlamayan, ağrılı ve radyasyon tehlikesi göz ardı edilemeyen HSG işleminden korunmuş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Infertility is the inability of a couple to become pregnant after 1 year of unprotected sexual intercourse. Infertility affects 10-15% of couples in reproductive age. In our study we examined 174 patients whom apply to Department of Obstetrics and Gynecology, Dicle University between May 2011-November 2011 with the complaint of inability to become pregnant and we planned HSG for only evaluation of tubal patency. We seperated the cases in two groups; group with risk factors, group without risk factors. Group 1 (n:47) was group with risk factors. Group 2 (n:127) was group without risk factors. There was no difference in terms of average age, average duration of marriage, average duration of infertility between two groups. The most important HSG result is bilateral tubal obstruction for starting the treatment of patient. Bilateral tubal obstruction ratio was significantly higher in group with risk factors. Tubal patency in HSG was %92,9 in group without risk factors. This result did not change our treatment type. We should evaluate infertile patients by using infertility history, gynecological examination, vaginal ultrasound and if they have risk factors HSG will be useful for these cases. The patients without risk factors will be protected from HSG that cause pain and spread radiation