Environmental evaluation of beet sugar industry
- Tez No: 35909
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Günümüzde gelişmekte olan ülkelerde, tarıma dayalı sanayi kollan büyük önem arzetmektedir. Ülkemizde tanma dayalı sanayi kolu olan şeker sanayiinin önemi büyüktür. Pancarı çiftçiden alıp,dış ülkelere ithaline kadar şeker sanayii önemli bir işgücüne sahiptir ve toplumun hemen herkesimi ile ilişki halindedir. Yurdumuzda 27 tane Şeker Fabrikası bulunmaktadır ve önemli bir tarım ürünü olan şeker pancarından şeker elde edilmektedir. Ülkenin şeker ihtiyacı karşılanmakla beraber, şeker ihracı ile önemli bir döviz girdisi sağlanmaktadır. Hammaddesinin tamamının yurdumuzda yetiştirildiği şeker sanayinin diğer sanayi kolları gibi çevreye olumsuz etkileri de olmaktadır. Çevre Kirliliği Terimi; insanların her türlü faaliyetleri sonucu, havada, suda ve toprakta meydana gelen olumsuz gelişmelerle ekolojik dengenin bozulması ve aynı faaliyetler sonucu ortaya çıkan, koku, gürültü, ve atıkların çevrede meydana getirdiği arzu edilmeyen sonuçlarını kapsamaktadır. Çevre kirliliğine yol açan işletmelerin faaliyet durumlarına göre grupl andın İmasına bakıldığında şeker fabrikalan I. Grupta yer almaktadır (26.5.1991 tarih ve 20.882 sayılı Resmi Gazete). Dolayısıyla bu sanayi kuruluşunun da çevre kirliliğine önemli bir katkısı vardır. Bu bakışla, yurdumuzda köklü bir yeri olan şeker sanayiinin hava, su ve toprakta meydana getirdiği olumsuz gelişmeler, faaliyetleri sonucu ortaya çıkan gürültü ve arzu edilmeyen sonuçlar araştırılmıştır. Bu araştırmalarda Elazığ Şeker Fabrikası pilot bölge olarak seçilmiş, yapılan incelemeler sonucu çevresel veriler elde edilmiş ve şeker sanayiinin yaratabileceği olumsuz sonuçlar Elazığ Şeker Fabrikası örneğinde ortaya konulmuştur. Bu çalışma sırasında şeker fabrikalarında su kullanımı, buna bağlı olarak su kirlenmesi, hava kirliliği, işçi sağlığını tehlike altında tutan gürültü kirliliği ve katı atıklar açısından araştırmalar yapılmış, elde edilen deneysel sonuçlar verilmiş ve literatüre de dayalı olarak önerilerde bulunulmuştur. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY In recent years, the industries based on agriculture have gained significant importance in developing countries. In our country Beet Sugar Industry based on agriculture also has significant importance. Sugar Industry has a valuable worke-force in terms of taking sugar beet from farmers up to importation of sugar to other countries in connection with other institutions. In our country, there are 27 Beet Sugar Factories and sugar is obtained from sugar beet which is valuable agricultural product. In addition to supplying sugar demand of the country, foreign currency is obtained by exporting the sugar. Sugar industry whose materials are produced in our country has negative effects on environment like other industries. The term of environmental pollution designates distraction of Ecological Equlibrium due to pollution in soil, water and air as a result of human activities and undesired results of noise, odors and waste, produced by human activities in environment. In categorizing industries, according to environmental pollution effects, sugar industries are placed in the 1st group. (Official Gazette, 26.5.1991, No: 20,882). There for it is quite clear that sugar industry causes significant environmental pollution. From this point of view, pollution effects of sugar industry in terms of air, water and soil pollution, noise and the other detrimental effects are investigated. In this study Elazığ Beet Sugar Factory is choosen as pilot region and environmental pollution datas were obtained and negative effects caused by sugar industry are presented. In this study, water usage in sugar factories causing water, air and noise pollution affecting worker's health and solid wastes are investigated. With numerical results and some suggestions based on literature are prevented. Ill