Güneybatı Anadolu linyit havzalarının değerlendirilmesi
- Tez No: 35910
- Danışmanlar: PROF. DR. ERAN NAKOMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
ÖZET Bu çalışmada Güneybatı Anadolu'da yer alan Esklhisar, Bağyaka, Tınaz, Ekizköy, Sekköy, Çakıralan ve Hüsamlar Linyit Sektörlerinin jeolojisi kısaca gözden geçirilmiş, ekonomik özellikleri belirlenmiş, tavan eşyükseklik, taban eşyûkseklik, horizon eşkalınlık, işletilebilir kömür eşkalınlık, poligon, orijinal kömürde eş alt ısı değeri ve eş su değeri, havada kuru kömürde eş kül değeri haritaları çizilmiş ve eşyükseklik ve eşkalınlık haritaları kullanılarak bu sektörlerin tektonik yapı özellikleri açığa çıkarılmaya çalışılmıştır. Sözkonusu sektörlerde yapılan toplam 502 adet rezerv sondajı verilerinden yararlanılarak eşkalınlık ve poligon yöntemiyle bu sektörlerin görünür ve işletilebilir rezevleri her sektör için ayrı ayrı hesaplanmıştır. Ayrıca, poligon yöntemi ile örtü dekapajı, ara dekapajı ve şev dekapajı hesaplanarak dekapaj oranlan bulunmuş, açık ve yeraltı işletmesine konu olacak alanlar belirlenmeye çalışılmıştır. Eskihisar Sektöründe toplam görünür rezerv 151 843 939 ton, işletilebilir rezerv 119 808 705 ton, dekapaj oranı 4.65 m3 Aon, Bağyaka Sektöründe toplam görünür rezerv 22 655 396 ton, işletilebilir rezerv 18 924 104 ton, dekapaj oranı 1.57 m3 Aon, Tınaz Sektöründe toplam görünür rezerv 53 941 334 ton, işletilebilir rezerv 45 301 345, dekapaj oranı 8.05 m3Aon, Ekizköy Sektöründe toplam görünür rezerv 103 308 489 ton, işletilebilir rezerv 76 620 640, dekapaj oranı 8.16 m3 Aon, Sekköy Sektöründe toplam görünür rezerv 106 995 919 ton, işletilebilir rezerv 84 240 512, dekapaj oranı 3.26 m3Aon, Çakıralan Sektöründe toplam görünür rezerv 25 016 134 ton, işletilebilir rezerv 20 313 760 ton, dekapaj oranı 1.56 m3 Aon ve Hüsamlar Sektöründe toplam görünür rezerv 110 927 921 ton, işletilebilir rezerv 95 798 586, dekapaj oranı 2.17 m3 Aon, olarak bulunmuştur. Yörede toplam 574 689 132 ton görünür 461 007 652 ton işletilebilir rezerv mevcuttur. Yukanda belirtilen toplam 502 adet olan rezerv sondajlanndan yararlanılarak önce her sondaja, sonra ayn ayn sektörlerin tümüne ait su, kül, uçucu madde, sabit karbon, toplam kükürt ve alt ısı değeri analiz sonuçlan ayn ayn ağırlıklı ortalama yöntemi ile orijinal kömürde ve havada kuru kömürde olmak üzere bulunmuştur. Eskihisar Sektöründe orijinal kömürde su % 37.46, alt ısı değeri 2100 KCal/Kg, havada kuru kömürde -22-kül % 33.42, Bağyaka Sektöründe orijinal kömürde su % 37.01, alt ısı değeri 1631 KCal/Kg, havada kuru kömürde kül % 42.50, Tınaz Sektöründe orijinal kömürde su % 31.19, alt ısı değeri 1796 KCal/Kg, havada kuru kömürde kül % 44.34, Ekizköy Sektöründe orijinal kömürde su % 29.33, alt ısı değeri 2088 KCal/Kg, havada kuru kömürde kül % 36.83, Sekköy Sektöründe orijinal kömürde su % 31.94, alt ısı değeri 1695 KCal/Kg, havada kuru kömürde kül % 42.00, Çakıralan Sektöründe orijinal kömürde su % 30.20, alt ısı değeri 1655 KCal/Kg, havada kuru kömürde kül % 41.53 ve Hüsamlar Sektöründe orijinal kömürde su % 30.65, alt ısı değeri 1654 KCal/Kg, havada kuru kömürde kül % 43.35 olarak belirlenmiştir. Yine, inceleme konusu her sektördeki mevcut rezervin orijinal kömürde ve havada kuru kömürde su, kül, uçucu madde, sabit karbon, toplam kükürt ve alt ısı değerlerine ait histogramlar çizilmiş ve yeterli sayıda analizi olan değerler arasındaki ilişkiler saptanmaya çalışılmış orijinal kömürde su ve alt ısı değerlerine aynca havada kuru kömürde kül değerlerine ait haritalar çizilerek bu sektörlerdeki kömürlerin kalite dağılımlan saptanmaya çalışılmıştır. -23-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Geologies of the Lignite Sectors of Eskihisar, Bağyaka, Tınaz, Ekizköy, Sekköy, Çakıralan and Hüsamlar in the southwest Türkiye are scrutinized briefly with the determinations of economical properties within the context of this work. The maps of roof isohyps, floor isohyps, horizon isopachytes, mineable coal pachytes, polygon, iso lowest calorific value and iso moisture in the original coal and iso ash values of dry coal in air were drawn. The tectonic stuructural properties of the sectors were tried to be determined with the use of the maps of isohyps and isopachytes. The proved and mineable reserves were calculated for the above mentioned sectors with the help of isopachytes and polygon methods using the data of 502 reserve boreholes in the area Also the excavation ratios were found from the overburden, interval and slope excavations determined with polygon method. Total proven reserves, mineable reserves and excavation ratios were respectively found for the different sectors as: 151 843 939 tons, 119 808 705 tons and 4.65 m3/ton for the Eskihisar Sector; 22 655 396 tons, 18 924 104 tons and 1.57 m3/ton for the Bağyaka Sector, 53 941 334 tons, 45 301 345 tons and 8.05 m3/ton for the Tınaz Sector; 103 308 489 tons, 76 620 640 tons and 8.16 m3/ton for the Ekizköy Sector; 106 995 919 tons, 84 240 512 tons and 3.26 m3/ton for the Sekköy Sector; 25 016 134 tons, 20 313 760 tons and 1.56 m3/ton for the Çakıralan Sector; 110 927 921 tons, 95 798 586 tons and 2.17 rrfVton for the Hüsamlar Sector. The proven reserves of 574 689 132 tons and mineable reserves of 461 007 652 tons are present in the region. The analysis results were determined for all 502 reserve boreholes mentioned above with the weighted average method in the original coal and dry coal in air for the contents of moisture, ash, volatile matter, stable carbon, total sulphur and lowest calorific value, firstly for every borehole and then for every sector. Water contents and lowest calorific values in the original coal and ash content of dry coal in air were respectively determined for the different sectors as: 37.46 %, 2100 KCal/Kg and 37.01 % for Eskihisar Sector; 37.01 %, 1631 KCal/Kg and 42.50 % for Bağyaka Sector; 31.19 %, 1796 KCal/Kg and 44.34 % for Tınaz Sector; 29.33 %, 2088 KCal/Kg and 36.83 % for Ekizköy Sector; 31.94 %, 1695 KCal/Kg and -24-42.00 % for Sekköy Sector; 30.20 %, 1655 KCal/Kg and 41.53 % for Çakıralan Sector; 30.65 %, 1654 KCal/Kg and 43.35 % for Hüsamlar Sector. The histograms were also drawn in the original coal and dry coal in air for the contents of moisture, ash, volatile matter, stable carbon, total sulphur and lowest calorific value for the proven reserves of all sectors. The quality distributions in the sectors were tried to be determined through the correlation studies among the adequate number of available data, and with the help of maps for moisture contents and lowest calorific values in the original coal and ash values of dry coal in air. -25-