Kompozit malzemelerde şeker üretimi atıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of sugar production wastes in composite materials
  1. Tez No: 929542
  2. Yazar: MUSA KARA
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLNARE AHMETLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Endüstride ham maddeler belli bir amaca göre işlenirken geriye kullanılmayan atık maddeler ortaya yardımcı olacaktır. Bu çalışmada dolgu maddesi olarak şeker üretimi atıkları: kireçleme aşaması çökeltisi olan kalsiyum karbonat atığı ve şeker pancarı küspesi, kompozit malzemelerin hazırlanması için kullanılarak kompozit yapımında değerlendirilmiştir. Kompozitlerin hazırlanmasında fenolik epoksi reçine (FER) matris olarak, anhidrit ve amin türü bileşikler ise 2 farklı kürleştirici olarak kullanılmıştır. Kompozitlerin mekanik ve termal özelliklerine, farklı dolgu maddelerinin ve kürleştiricilerin etkisi incelenmiştir. Kompozitlerin morfolojik yapıları taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile, termal özellikleri TGA ile karakterize edilmiştir. Mekanik özelliklerin belirlenmesinde çekme ve sertlik testleri uygulanmıştır. Her 2 tür kompozit için de en uygun dolgu oranı %20 olarak belirlenmiştir. En yüksek çekme dayanımı değerleri KK kompozitlerinde görülmüştür. Benzer şekilde, KK kompozitleri daha yüksek termal dayanım sergilemişlerdir. KK kompozitlerinin çekme dayanımları %20 dolgu oranı ve MNA kürleştiricisi durumunda 96 MPa, KH 816 kürleştiricisi durumunda ise 84 MPa olarak bulunmuştur. Küspe kompozitlerinin çekme dayanımları ise %20 dolgu oranında MNA ve KH 816 kürleştirileri durumunda sırasıyla 79 MPa ve 75 MPa olarak belirlenmiştirçıkmaktadır. Bunlardan biri de şeker fabrikalarının atık maddesi olan küspe ve karbonatlama çamuru (KK) atıklarıdır ve bunların farklı ürünlerde değerlendirilmesi çevre sorununun çözümüne de.
Özet (Çeviri)
One of these is the waste material of sugar factories, pulp and carbonation sludge (CC), and their evaluation in different products will also help solve the environmental problem. In this study, sugar production wastes as filler material: calcium carbonate waste, which is the calcination stage sediment, and sugar beet pulp were used to prepare composite materials and evaluated in composite production. Phenolic epoxy resin (FER) was used as a matrix in the preparation of composites, and anhydride and amine-type compounds were used as 2 different curatives. The effects of different fillers and curing agents on the mechanical and thermal properties of the composites were investigated. The morphological structures of the composites were characterized by scanning electron microscopy (SEM), and their thermal properties were characterized by TGA. Tensile and hardness tests were applied to determine the mechanical properties. The most suitable filler ratio for both types of composites was determined as 20%. The highest tensile strength values were seen in CC composites. Similarly, KK composites exhibited higher thermal resistance. The tensile strengths of KK composites were found to be 96 MPa in the case of 20% filler ratio and MNA curing agent and 84 MPa in the case of KH 816 curing agent. The tensile strengths of bagasse composites were determined to be 79 MPa and 75 MPa in the case of 20% filler ratio and MNA and KH 816 curing agents, respectively.In the industry, unused waste materials emerge when raw materials are processed for a certain purpose.