Benign ve malign solid meme kitlelerinin ayırımında sonoelastografinin tanıya katkısı ve histopatolojik korelasyon
Differential diagnosis of benign and malign breast masses and histopathologic correlation elastography diagnostic evaluation of contribution
  1. Tez No: 359097
  2. Yazar: MEHMET SIDDIK YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLAN BİLİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Benign ve malign meme kitlelerinin ayırımında sonoelastografik beş puanlı skorlama yöntemi ile strain indeks'in tanıya katkısını araştırmak ve her iki yöntemin tanısal performanslarını karşılaştırmak. Gereç ve yöntem: Çalışma etik kurul onayı ile prospektif olarak Haziran 2013 ile Ekim 2013 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalında gerçekleştirildi. Çalışmaya memede kitlesi bulunan 80 kadın olgu dahil edildi. Olguların yaş ortalaması 42±13 (range, 14-81) idi. Bütün hastalara sonografik ve sonoelastografik inceleme biyopsi öncesinde yapıldı. Lezyonlar gerçek zamanlı elastografi yazılımı bulunan dijital ultrasonografi cihazı (Siemens Acuson S2000) ve 14MHz lineer prob kullanılarak incelendi. B-mod sonografide lezyonlar Meme Görüntüleme Raporlama ve Veri Sistemi'ne göre değerlendirilip US-BIRADS skorları belirlendi. Gerçek zamanlı elastografi görüntüleri ''Tsukuba'' adı ile bilinen beş puanlı skorlama yöntemine göre değerlendirilip elastisite skorları belirlendi. Statik elastogram görüntüsü üzerinden ROI(Region of Interest) yardımıyla kitlenin ve kitle komşuluğundaki cilt altı yağ dokusunun gerinim değerleri sayısal olarak ölçüldü ve cihaz tarafından otomatik olarak oranlandı. B mod sonografi, sonoelastografik beş puanlı skorlama ile strain indeks yöntemlerinin tanısal etkinliği histopatolojik bulgular ile karşılaştırıldı. Bulgular: Histopatolojik değerlendirme sonrası olguların 59'u (%73,75) benign, 21'i (%26,25) malign tanı aldı. Benign lezyonların çoğunu fibroadenom, malign lezyonların çoğunu invaziv duktal karsinom oluşturuyordu. B mod sonografinin duyarlılığı %100, özgüllüğü %69,49, pozitif öngörü değeri %53,85, negatif öngörü değeri %100 ve tanısal doğruluğu %77 olarak saptandı. ROC analizi sonucu eğri altında kalan alan beş puanlı skorlama yöntemi için 0,900 ve Strain indeks için 0,961 olarak bulundu. Beş puanlı skorlama yönteminin duyarlılığı %85,7 özgüllüğü %86,4 doğruluğu %86,2 pozitif öngörü değeri %69,2, negatif öngörü değeri %94,4 olarak saptadık. Strain indeks ortalaması malign lezyonlarda 10,45±7,04 (range, 3,4-25,1) ve benign lezyonlarda 2,88±2,56 (range, 0,5-19,81) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objectives: Our purpose was to research the contribution of 5-point scoring system and strain index by sonoelastography in differentiating between benign and malignant breast masses and to compare both of the methods' diagnostic performance. Material and Methods: The study was prospectively carried out with the research ethics committee approval in Dicle University Faculty of Medicine Department of Radiology between June, 2013 and October, 2013. Eighty women patients with breast masses were included in this study. These patients' age average was between 42 ± 13 (range; 14-81). Sonographic and sonoelastographic examinations for all the patients were done before the biopsy. The lesions were scanned with the real-time elastography-Siemens Acuson S2000 and 14 MHz Linear probe. On B-mod sonography, the lesions were evaluated according to the Breast Imaging Reporting and Data System and their BI-RADS scores were identified. After B-mod sonographic evaluation, elastographic technique was used with the same probe and elastographic images were obtained. Afterwards, elasticity scores were determined with a 5-point scoring method known as“Tsukuba”. The mass and its surrounding adipose tissue elasticity ranges were measured quantatively through static elastogram image by means of ROI (Region of interest); afterwards, the device was automatically calculated. The diagnostic efficiency of B-mod sonography, sonoelastragrophic 5-point scoring and strain index methods was compared with histopathological findings. Results: According to the histopathological evaluation; the 59 (%73,75) patients' lesions in 80 ones in this study were benign, and 21 (%26,25) were malign. Most of the benign lesions included fibroadenoma, and the malign lesions included invasive ductal carcinoma. The sensitivity of the B-mod sonography was %100; its specificity was %69,49; positive predictive values were %53,85; negative predictive values were %100, and its diagnostic accuracy was % 77. According to the results of the ROC analysis, 5- point scoring method under the ROC curve was 0,900; The strain index was 0,961. The sensitivity of 5-point scoring method was %85,7; its specificity was %86,4; its accuracy was %86,2; its positive predictive values were %69,2; its negative predictive values were %94,4. Strain index average were detected as 10,45 ± 7,04 (range; 3,4-25,1) in the malign lesions and 2,88±2,56 (range; 0,5-19,18) in the benign.