Evaluation model of social hausing
  1. Tez No: 35911
  2. Yazar: ŞAFAK ÇULHA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERYÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Bu çalışmada,dar gelirliler için yapılmış konutların değerlendirilmesi amaç lanmış tır. Bunu için bir değerlendirme modeli veya yöntemi oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, ilk chapter da, dar gelirli konutların oluşturulmasında etkisi eden faktörler incelenmiştir. Bunlar, konut politikası, üretim aşamaları ve kullanıcı özellikleridir. ilk olarak konut politikalarında TürkiyeMeki durum incelenmiştir. Sonuçta, Türkiye için bir konut politikası önerilmiştir, ikinci olarak, bu tip konutların üretim aşamaların incelenmiş.Türkiye'deki bu konudaki çalışmalar ortaya konmuş tur. Bu _ bölümün sonunda, Türki yede ki dar gelirli kullanıcılara» özellikleri incelenmiş ve onların konut kullanımı açıklanmaya çalışılmıştır. ikinci chaphter da Türkiye'de uygulanabilir minimum konut standartı oluşturulmaya çalışıldı. Bu bölümde ilk olarak konut için kullanıcı demografik değerleri saptandı.ikinci olarak ise, konut iç mekan" özelliklerine göre minimum değerler araştırıldı, lk iki bölümde de yabancı kaynaklardan fay dana İmdi. Bunlardan alınan bilgiler ışığında Türkiye için minimum konut değerleri oluşturuldu.Üçüncü chapter da çalışmanın yöntemi ve değerlendirme modelinin anket soruları belirlendi.Anket oluşturularak uygulama sonunda elde edilecek bilgilerin analiz yöntemi açıklandı. Son olarak, bu yöntem bir case study üzerinde uygulanmış ve bulguları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aims at evaluating housing units built for low income group. In line with to this purpose, in the first chapter, factors that effect this type of houses are taken up. These are : housing policy, production processes of house and peculiarities of users. Ia the first place, Türkiye policy are analyzed. As- the result of this, a housing policy for, Türkiye is suggested. In the second place, production processes of this type houses are also analyzed. Similar studies on this subject in Türkiye is also dealt with. In addition to the above user properties is examined and their utilization of the houses is described. In the second chapter, feasible minimum housing standards in Türkiye is created. First of this part, user demographic properties is determined for houses. According to internal housing properties, minimum sizes are researched. Foreign literature review has been carried out. Finally, research methods which were applied on housing users are explored. Samples which this methods were used and their, results are interpreted. At the end of the chapter, the model * of this study is defined.In the last of study, evaluation method and its investigation forms are brought to existence. In end of this part, analysis method of findings is explained.