Kliniğimizde 2001-2011 yılları arasında tonsillektomi / adenotonsillektomiye bağlı komplikasyonlar nedeni ile takip edilen hastaların retrospektif analizi
In our clinic between the years of 2001-2011 tonsillectomy / adenotonsillectomy due to complications retrospective analysis of patients who were followed
- Tez No: 359136
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEFA KINIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Tonsillektomi ve/veya adenoidektomi kulak burun boğaz cerrahisinde en sık yapılan ameliyatlardan biridir. Bu ameliyat mortalite ve morbiditesi gözönüne alınınca majör bir cerrahidir. sözkonusu ameliyatlara bağlı komplikasyonlar gelişen teknoloji ve teknikler ile azalmıştır. Bu azalmaya rağmen kanama mortalite ve morbiditenin en önemli nedenidir. Farklı çalışmalarda kanama insidansı değişik oranlarda bulunulmuştur. Yüzde 0?10 arasında kanama oranları bildirilmiştir. Kliniğimizde Ocak 2001 ile Aralık 2011 tarihleri arasında tonsillektomi ve/veya adenoidektomi olan 995 hastanın 23'ünde kanama oldu. Kanama insidansı yüzde 2,3 idi. Soğuk diseksiyon tekniği için kanama insidansı % 1,9(17/891) iken, sıcak disseksiyon tekniği için kanama insidansı % 5,7(6/104) idi.
Özet (Çeviri)
Tonsillectomy and/or adenoidectomy is one of the most common perfomed surgery of the ear, nose, throat surgery. Considered the morbidity and mortality, this is the major surgery. Complications that is connected to related surgery have decreased with advancing technology and techniques. However loss of blood is the major cause of mortality and morbidity. According to studies, the incidence of hemorrage have found in different proportions. % 0 -10 rate of hemorrhage have been reported. In our clinic between January 2001 and December 2011, 23 of 995 patients who were exposed to tonsillectomy and/or adenoidectomy were bleeding. The incidence of hemorrage was % 2,3. Hemorrage incidence for cold dissection technique was % 19(17/ 891), while the incidence of hemmorhage for hot dissection was % 5,7( 6/104).