Akromegali hastalarında ambulatuar arter sertliği indeksinin klinik ve laboratuar parametrelerle ilişkisi
Association of clinical and laboratory parameters with ambulatory arterial stiffness index in patients acromegaly
- Tez No: 359137
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN TUZCU
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve amaç: Akromegali aşırı miktarda büyüme hormonu (GH) ve insülin benzeri büyüme faktörü (IGF-1) salınımı ile karakterize bir sendromdur. Akromegalik hastalar arasında kardiyovasküler hastalıkların yüksek prevalansı bildirildikçe, büyüme hormonu ve kardiyovasküler sistem arasındaki ilişki daha fazla ilgi çekmeye başlamıştır. Akromegalide hipertansiyon sıktır (ortalama % 35) ve kardiyovasküler hastalıklar ölüm nedenleri arasında ilk sıradadır. Koroner kalp hastalığı, aritmiler ve kalp yetmezliği akromegalik hastalarda mortalitenin başlıca sebepleridir. Yirmidört saatlik ambulatuar kan basıncı ölçümü (ABPM) hipertansiyon ve gelecekteki kardiyovasküler olay riskini belirlemede daha doğru bir teknik olarak bildirilmiştir. Bununla birlikte son yıllarda kardiyovasküler risk faktörü olarak arter sertliğine ilişkin çalışmalar artmaktadır. Ambulatuvar arter sertliği indeksi (AASI), 24 saatlik kan basıncı kayıtlarından rahatlıkla elde edilebilen yeni bir indeks olup son yıllarda arter sertliğinin bir göstergesi olarak çalışılmaya başlanmış ve kardiyovasküler mortaliteye dair prognostik bilgi sağladığı gösterilmiştir. Bu çalışmada, Akromegalili hastalarda AASİ ile ölçülen arter sertliğinin klinik ve laboratuvar veriler ile ilişkisini belirlemeyi amaçladık. Materyal-metod: Bu çalışmaya Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Anabilim Dalı'na başvuran 65 akromegalili hasta ( 33 kadın; 32 erkek) dahil edildi. Hastaların demografik ve klinik verileri kaydedildi. Ölçülen laboratuvar sonuçlarının (tam kan sayımı, elektrolitler, böbrek fonksiyon testleri, albumin, lipid profili, GH, IGF-1, OGTT) son 1 yıla ait ortalaması alındı. Tüm hastalarda 24 saatlik ambulatuvar kan basıncı izlemi gerçekleştirilerek AASİ hesaplandı. Çalışmanın istatistiksel değerlendirmesi SPSS 16.0 bilgisayar programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Acromegaly is a syndrome characterized by growth hormone (GH) and insulin like growth factor-1 (IGF-1) oversecretion.The relation between growth hormone and the cardiovascular system has raised great interest as a prevalence of cardiovascular disease has been described in acromegalic patients.high In Acromegaly, hypertension is common (mean % 35) and cardiovascular diseases is the principal cause of death. Coronary heart disease, arrhythmias and heart failure are the predominant cause of increased mortality in acromegaly. Twenty-four hours ambulatory blood pressure monitoring (ABPM) was reported to bea more accurate determinant of hypertension and the risk of future cardiovascular event. Recently, research has focused increasingly on arterial stiffness as a cardiovascular risk factor. Ambulatory Arterial Stiffness Index (AASI), a novel, easy-to-obtain method, which is derived from 24 hour ambulatory blood pressure recordings, has been proposed recently as an indicator of arterial stiffness and shown to provide prognostic information on cardiovascular mortality. In this study, we aimed to determine the relation between AASI clinical and laboratory parameters in patients with Acromegaly. Material-method: 65 patients with acromegaly, who applied to Dicle University Medical Faculty Department of Endocrinology (33 female ? 32 male) were included in this study. Demographic and clinical data were recorded. Laboratory data (whole blood count, blood urea nitrogen, creatinine, electrolytes, albumin, lipid profile, GH, IGF-1, OGTT) performed last 1 years were evaluated. AASI were obtained from 24 hour ambulatory blood pressure monitoring records in all patients. Statistical evaluation was performed using SPSS 16.0 computer program of study.