Akromegali hastalarında aritmik olayların ve öngördürücülerinin belirlenmesi
Evaluation of arrhythmic events and its predictors in patients with acromegaly
- Tez No: 359161
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLANA GİRAY KABAKCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Akromegalik hastalarda morbidite ve mortalitenin en sık nedenleri kardiyovasküler komplikasyonlardır. Aritmi ve iletim bozuklukları, akromegali hastalarında kardiyak tutulumun önemli klinik bulgularıdır. Ancak bu hastalarda kardiyak otonomik fonksiyonlarla ilgili çok az veri bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, akromegali hastalarında kardiyak otonomik fonksiyon parametrelerini incelemek, ekokardiyografik sistolik ve diyastolik fonksiyonları değerlendirmek ve bu verileri sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırmaktır. Yirmi bir yeni tanı akromegali hastası (%57,1 kadın, yaş: 45,76±12,4yıl) ve yaşa ve cinsiyete göre eşleştirilmiş 27 sağlıklı birey çalışmaya alındı. Tüm olgulara 24 saatlik Holter monitörizasyonu uygulandı ve transtorasik ekokardiyografi (TTE) yapıldı. Kalp hızı toparlanma indeksi (HRR) verileri, maksimum kalp hızından birinci, ikinci ve üçüncü dakikadaki kalp hızları çıkarılarak hesaplandı. Tüm hastalarda kalp hızı değişkenliği (HRV) ve QT dinamisite analizi yapıldı. Her iki grup arasında diabetes mellitus ve hipertansiyon haricindeki bazal karakteristik özellikler benzerdi. Tüm hastalara transsfenoidal cerrahi (TSC), beş (%23,8) hastaya oktreotid tedavisi ve bir (%4,8) hastaya radyoterapi (RT) uygulandı. Ortalama HRR1 (27,81±12,4'e karşı 42,48±6,6, p=0.001), HRR2 (43,43±15,3'e karşı 61,48±11,5, p=0,001) ve HRR3 (47,71±15,4'e karşı 65,63±10,5, p=0,001) değerleri kontrol grubunda anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Akromegali hastalarında SDNN (p=0,001), SDANN (p=0,001), RMSSD (p=0,001), PNN50 (p=0,001), değişkenlik indeksi (p=0,001) ve HF (p=0,001) anlamlı olarak daha düşük; ortalama kalp hızı (p=0,001), LF (p=0,012) ve LF/HF (p=0,001) ise anlamlı olarak daha yüksek bulundu. QTec (p=0,005), QTac/RR eğimi (p=0,001) ve QTec/RR eğimi (p=0,001) değerlerinin akromegali hastalarında anlamlı olarak daha yüksek olduğu görüldü. Diyastol sonu çapı (4,9±0,4'e karşı 4,7±0,3, p=0,019), arka duvar kalınlığı (1,03±0,1'e karşı 0,93±0,1, p=0,001), septum kalınlığı (1,08±0,1'e karşı 0,93±0,1, p=0,001), sol atriyum çapı (3,51±0,3'e karşı 3,32±0,4, p=0,049), sağ ventrikül çapı (2,76±0,2'e karşı 2,54±0,1, p=0,001), septal E/E' oranı (8,25±3,1'e karşı 6,37±1,7, p=0,01) değerleri akromegalik hastalarda anlamlı olarak daha yüksekti; diğer taraftan triküspit anüler düzlem sistolik hareketi (TAPSE) (22,08±2,9'e karşı 24,15±1,4, p=0,032), E/A oranı (0,92±0,2'e karşı 1,2±0,3, p=0,002), septal E' (9,13±2,9'e karşı 12,90±1,7, p=0,001) değerinin ise akromegali hastalarında anlamlı olarak azaldığı görüldü. Ayrıca, hastalık süresi ile HRR1, HRR2, HRR3, SDNN ve E/A oranı arasında anlamlı negatif korelasyon, septum kalınlığı ile anlamlı pozitif korelasyon olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular complications are the most common causes of morbidity and mortality in acromegaly. Arhythmias and conduction abnormalities are important manifestations of cardiac involvement in patients with acromegaly. However, there is little data regarding cardiac autonomic functions in these patients. In these study, we aimed to investigate several parameters of cardiac autonomic functions and evaluate echocardiographic systolic and diastolic functions in patients with acromegaly compared to healthy subjects. Twenty-one newly diagnosed acromegalic patients (57,1% female, age: 45,76±12,4 years) and 27 age and gender-matched healthy subjects were enrolled in these study. All participants underwent 24h Holter recording and transthorasic echocardiographic (TTE) examination. Heart rate recovery (HRR) indices were calculated by subtracting 1st, 2nd and 3rd minute heart rates from maximal heart rate. All patients underwent heart rate variability (HRV) and QT dynamicity analysis. Baseline characteristics were similar except diabetes mellitus and hypertension among groups. All patients underwent transsphenoidal surgery (TSS), also five (23,8%) patients treated with octreotid and one (4,8%) patient had radiotherapy. Mean HRR1 (27,81±12,4 vs 42,48±6,6, p=0.001), HRR2 (43,43±15,3 vs 61,48±11,5, p=0,001) and HRR3 (47,71±15,4 vs 65,63±10,5, p=0,001) values were significantly higher in control group. HRV parameters as, SDNN (p=0,001), SDANN (p=0,001), RMSSD (p=0,001), PNN50 (p=0,001), variability index (p=0,001) and HF (p=0,001) were significantly decreased in patients with acromegaly; but mean heart rate (p=0,001), LF (p=0,012) and LF/HF (p=0,001) were significantly higher in acromegaly patients. QTec (p=0,005), QTac/RR slope (p=0,001) and QTec/RR slope (p=0,001) were significantly higher in patients with acromegaly.End diastolic diameter (4,9±0,4 vs 4,7±0,3, p=0,019), posterior wall thickness (1,03±0,1 vs 0,93±0,1, p=0,001), septal thickness (1,08±0,1 vs 0,93±0,1, p=0,001), left atrial diameter (3,51±0,3 vs 3,32±0,4, p=0,049), right ventricle diameter (2,76±0,2 vs 2,54±0,1, p=0,001) and septal E/E' ratio (8,25±3,1 vs 6,37±1,7, p=0,01) values were significantly higher in acromegalic patients; but tricuspid annular plane systolic excursion (TAPSE) (22,08±2,9 vs 24,15±1,4, p=0,032), E/A ratio (0,92±0,2'e karşı 1,2±0,3, p=0,002) and septal E' (9,13±2,9'e karşı 12,90±1,7, p=0,001) values were significantly decreased in patients with acromegaly. Additionally, there were significant negative correlation of disease duration with HHR1, HRR2, HRR3, SDNN, E/A ratio and significant positive correlation of disease duration with septal thickness.