Kardiyopulmoner bypass kullanılarak açık kalp cerrahisi yapılan pediatrik konjenital kalp hastalarında preoperatif ve postoperatif tiroid hormon profili ve postoperatif sonuçlara etkileri
Preoperative and postoperative thyroid hormone profiles and their effects on postoperative results in pediatric patients with congenital heart disease who underwent open heart surgery with cardiopulmonary bypass
  1. Tez No: 359162
  2. Yazar: HASAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜVENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kardiyopulmoner bypass kullanılarak açık kalp cerrahisi yapılan ve primer tiroid hastalığı olmayan pediatrik konjeninal kalp hastalarında serum tiroid hormonları postoperatif düşük bulunur. Bu tabloya hasta ötiroid sendromu denilmektedir (SES). Hasta ötiroid sendromunda tiroid hormonlarındaki bu düşüş postoperatif sonuçlara olumsuz etkisi olabilmektedir. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyovasküler Cerrahi Kliniğinde ardışık 55 (23 erkek, 32 kız) hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Yaşı 18'den büyük olanlar çalışmaya dahil edilmemiştir. Hastalar; inotrop destek almayanlar Grup-1 ve alanlar Grup-2 olarak 2 gruba ayrılmıştır. Ameliyat öncesinde ve ameliyatan sonra 1., 24., 48., 72 . saatlerde plazma serbest triiyoditironin (FT3), serbest tiroksin (FT4), tiroid stimülan hormon (TSH), total triiyodotironin (TT3), total tiroksin (TT4) düzeyleri ölçülmüştür. Ameliyat öncesi tiroid hormon düzeylerinde anlamlı fark bulunmamıştır. Tüm gruplarda postoperatif tiroid hormonlarda anlamlı düşüş görülmüştür. Ayrıca inotropik destek alan Grup-2' de tiroid hormon düzeylerinin daha düşük olduğu ve mekanik ventilasyon süresi, hastanede kalış süresi, yoğun bakımda kalış süresi, kardiyopulmoner bypass süresi ve aort klemp süresinin daha uzun olduğu anlaşılmıştır. Tiroid hormon düzeyindeki azalma ve postoperatif sonuçlar arasındaki ilişkiyi bir sebep sonuç ilişkisinden çok klinik takipte önemli olabilecek bir korelasyon olarak düşünmek gerekmektedir. Postoperatif TT4, TT3 ve TSH ile postoperatif sonuçlar arasında bir ilişki saptanmazken, FT4 ve özellikle FT3 düzeyleri ile postoperatif sonuçlar arasında anlamlı bir korelasyon olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
After open heart surgery with cardiopulmonary bypass in patients with congenital heart disease who does not have thyroid function abnormalities, postoperative levels of serum thyroid hormones are found to be decreased. This condition is called euthyroid sick syndrome. The decrease of serum levels of thyroid hormones may have a negative impact on postoperative results. We studied 55 pediatric patients who had cardiac surgery with cardiopulmonary bypass in the Department of Cardiovascular Surgery in Hacettepe University School of Medicine. We evaluated the relationship between postoperative levels of serum thyroid hormones and their effects on postoperative outcomes. In order not to affect results; patients older than 18 years were excluded. Patients were separated into 2 groups. The group with patients who did not receive inotropic support was called Group 1 and the other group with patients who received inotropic support was called Group 2. Blood samples were drawn preoperatively and in 1th, 24th, 48th, 72nd hours postoperatively. Free triiodotironin (FT3), free tiroxin (FT4), thyroid stimulating hormone (TSH), total triiodotironin (TT4) and total tiroxin (TT3) levels were studied for each hours. Preoperative thyroid hormone levels were similar in each group. There were significantly lower postoperative levels of thyroid hormones, when compared with preoperative levels in all groups. In Group 2, serum levels of thyroid hormones were significantly lower than Group 1. Hospital stay and mechanical ventilation duration was significantly longer in Group 2. Cardiopulmonary bypass duration and aortic clamp time was significantly longer in Group 2. The relationship between the decrease of serum levels of thyroid hormones and postoperative outcomes must be considered as an important correlation in clinical management rather than a cause and effect relationship. Postoperative levels of FT4 and especially FT3 had significant correlation between postoperative outcomes such as prolonged mechanical ventilation time and prolonged stay in intensive care unit and hospital. However there was no significant correlation between TT4, TT3, TSH and postoperative outcomes.