Kalça kırıklarında hastane içi mortalitenin araştırılması
Evaluation of in-hospital mortality in hip fractures
- Tez No: 792153
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED NADİR YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Geriatrik hasta popülasyonunda kalça kırıkları sonrası mortalite önemli bir sorundur. Kalça kırığı sonrası mortalite ile ilgili birçok parametre ve yöntem incelenmiş olmasına rağmen hastane içi mortalite ile ilgili çalışmalar oldukça kısıtlıdır. Bu çalışmada, hastane içi mortaliteye etki eden önlenebilir faktörleri tespit ederek, hastane içi mortaliteyi azaltacak önlemlerin alınmasını sağlamayı amaçladık. Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Ocak 2018 ile Ocak 2022 tarihleri arasında kalça kırığı nedeniyle ameliyat edilen hastalar retrospektif tarandı. Hastaların hastane bilgi sistemi ve dosyaları incelenerek kliniğimizde kalça kırığı sebebiyle takip edilen 370 hastanın verisine ulaşıldı. Hastaların; demografik bilgileri, kırık tipi, yapılan cerrahi işlem, cerrahi süresi, ameliyat olma zamanı, operasyona kadar geçen süre, operasyonun mesai saatleri içerisinde/dışında hafta içi/hafta sonu yapılmış olması, Charlson Morbidite İndeksi, postoperatif yoğun bakım ihtiyacı, intraoperatif arrest öyküsü, komorbid hastalıkları, antikoagülan-antiagregan kullanım öyküsü, intraoperatif ve postoperatif kan transfüzyonu ihtiyacı, ASA skoru, anestezi tipi, ilk başvuru anındaki laboratuar değerleri ile satürasyon değeri elde edildi. Bu parametreler hastanede yatarken ölen ve ölmeyen hasta gruplarında karşılaştırıldı Toplam 346 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastalardan 30 tanesi postoperatif hastane içi ölen grupta yer almıştır. Hastane içi mortlite oranı %8,7 olarak hesaplandı. Yaş ve cinsiyet açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Mortality is an important problem after geriatric hip fractures. Although many parameters related to mortality after hip fracture have been investigated, studies on in-hospital mortality are very limited. In this study, we aimed to investigate the preventable factors affecting in-hospital mortality after geriatric hip fractures thereby reducing in-hospital mortality. Patients who underwent surgery because of a geriatric hip fracture in Karabuk Training and Research Hospital between January 2018 and January 2022 were retrospectively reviewed. A total of 370 hip fracture patients were identified based on hospital registry records. Patients' demographics, type of fracture, surgical procedure performed, duration of surgery, timing of surgery, time until the operation, Charlson Morbidity Index, need for postoperative intensive care, intraoperative arrest history, comorbidity, history of anticoagulant-antiaggregant use, intraoperative and postoperative blood transfusion need, American Society of Anesthesiologists (ASA) anesthesia score, anesthesia type, laboratory values at first admission and saturation value were obtained. These parameters were compared in two groups of patients either had in-hospital mortality or not. A total of 346 patients were included in the study. Thirty of these patients were included in the postoperative in-hospital death group. In-hospital mortality rate was calculated as 8.7%. There was no significant difference between the groups in terms of age and gender (p>0.05).