Geriatrik hastalarda derlenme ünitesinde postoperatif rezidüel kürarizasyonun ve anestezistlerin bu konudaki farkındalıklarının araştırılması
  1. Tez No: 757983
  2. Yazar: EMİNE SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİDE AYSUN POSTACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Genel anestezi sonrası postoperatif rezidüel kürarizasyon (PORK) erken ve geç dönemde komplikasyonlara ve olumsuz hasta sonuçlarına neden olabilir. Çalışmamızda 65 yaş üstü hastalarda Postoperatif Derlenme Ünitesi'nde (PODÜ'de) PORK insidansını, PORK ile ilişkili faktörleri ve anket yöntemiyle de kliniğimizde çalışan anestezi uzmanlarının PORK ile ilgili bilgi düzeyleri ve yaklaşımlarını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma için 07.07.2021 tarihli ve E1-21-1912 nolu Etik Kurul onayı alındıktan sonra araştırmaya katılmayı kabul eden 185 hasta dahil edildi. Kas gevşetici kullanılarak genel anestezi altında elektif ameliyat geçiren ve PODÜ'ye alınan hastalara ulnar sinire dörtlü uyarıya adductor pollicis kas yanıtı ile train of four oranına (TOFR) bakılarak PORK (TOFR
Özet (Çeviri)
Purpose: Postoperative residual curarization (PORC) after general anesthesia may cause complications and adverse patient outcome in early and late period. In our study, we aimed to investigate the incidence of PORK in the Postoperative Recovery Unit (PODU) in patients over 65 years of age, the factors associated with PORK, and the knowledge levels and approaches of the anesthesiologists working in our clinic, using the questionnaire method. Materıals and Methods: After approval that dated 07.07.2021 and numbered with E1-21-1912 of Ethical Committee of our hospital, 185 patients who agreed to participate in the study were included. Patients who underwent elective surgery under general anesthesia using muscle relaxants and were taken to PODU were evaluated for PORC (TOFR