Ani işitme kaybı tedavisinde kullanılan steroidlerin intratimpanik ve sistemik uygulamalarının etkinliklerinin karşılaştırılması
Sudden hearing loss: An effectivity comparison of intratympanic and systemic steroid treatments
- Tez No: 359176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLDA SÜSLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
En az 3 ardışık frekansta, 30 desibel ve üzerinde olan ve 72 saat içerisinde gerçekleşen sensörinöral karakterde işitme kaybı olarak tanımlanan ani işitme kaybı bir kulak-burun-boğaz acilidir. Etyopatogenezinde otoimmünite, vasküler sebepler ve viral faktörlerin rol aldığı düşünülmektedir. Kortikosteroid kullanımı bilinen en etkin tedavi yöntemidir. Steroidlerin veriliş yolu değişebilmektedir; geçmişte sıklıkla sistemik yollar tercih edilmekteyken, günümüzde düşük yan etki potansiyeli ve iç kulağa direkt etkisi sebebiyle intratimpanik yol popüler hale gelmiştir. Bu çalışma sözü geçen farklı uygulama yöntemlerinin etkinliklerini ve üstün yönlerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Randomize kontrollü prospektif çalışma olarak planlanan bu çalışmada, 34 hasta oral ve intratimpanik tedavi alan iki gruba randomize olarak dağıtılmıştır. İntratimpanik tedavi alan grupta, iyileşme oranı % 84.2 iken; oral steroid tedavisi alan grupta bu oran %87.5'dir. Bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Bulgular intratimpanik steroid tedavisinin sistemik steroid tedavisine alternatif oluşturduğu ve ani işitme kaybı başlangıç tedavisinde bir tedavi seçeneği olduğu görüşlerini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Sudden hearing loss is a medical emergency which is defined as a sensorineural hearing loss of at least 30 decibels, including at least three consecutive frequencies and occuring within 72 hours. Autoimmunity, viral factors and vascular causes are thought to contribute to the etiopathogenesis. Corticosteroid treatment has been considered the most effective treatment modality so far. Application route of corticosteroids may vary; in the past systemic administration was routinely preferred whereas intratympanic method with low potential side effects and directly affecting the inner ear is much more popular today. This study is aimed to evalute the effectivenesses and advantages of these different application routes. This study is planned as prospective randomized controlled trial, 34 patients are distributed randomly to two groups which are treated with 'oral' or 'intratympanic' corticosteroids. Recovery rate in the 'intratympanic' group was %84.2, whereas in the 'oral' group it was %87.5. The difference between the recovery rates was not statistically significant. These findings support the ideas that intratympanic steroid therapy is an alternative to systemic steroid therapy and is an option in the initial treatment of sudden hearing loss.