Pediatrik hastalarda kaudal, transversus abdominis plane ve ilioinguinal/iliohipogastrik sinir bloğunun postoperatif analjezik etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of postoperati̇f analgesi̇c efficiency on caudal block, transversus abdominis plane block and ilioinguinal/iliohypogastric nerve block in pediatric patients
- Tez No: 359185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çocuklarda postoperatif analjezi sağlamak amacıyla farklı rejyonal anestezi teknikleri kullanılmaktadır. Araştırmalarımızda daha önce transversus abdominis plane (TAP) bloğu, ilioinguinal/iliohipogastrik (İİ/İH) sinir bloğu ve kaudal bloğu karşılaştıran bir çalışmaya rastlayamadık. Bu çalışmada elektif şartlarda tek taraflı alt batın duvarı cerrahisi planlanan 1-7 yaş arası çocuklarda postoperatif analjezi amacıyla kaudal blok, ultrason (US) eşliğinde TAP bloğu ve US eşliğinde İİ/İH sinir bloğu etkinliğini karşılaştırmayı amaçladık. ASA fiziksel skoru I-II olan 90 olgu rastgele 3 eşit gruba ayrıldı. 1/200000 adrenalin ilave edilmiş %0.25 levobupivakain solüsyonundan; TAP blok için (Grup T ) 0.5 ml/kg, İİ/İH blok için (Grup İ) 0.3 ml/kg ve kaudal blok için (Grup K) 0.7 ml/kg uygulandı. Postoperatif ağrının şiddeti ''modified Children's Hospital of Eastern Ontario Pain Scale'' (mCHEOPS) kullanılarak 1, 4, 8, 16 ve 24. saatlerde değerlendirildi ve kaydedildi. Postoperatif dönemde ayrıca toplam analjezik tüketimi, ilk analjezik kullanım zamanı, vital parametreler, bulantı kusma gibi istenmeyen etkiler kaydedildi. Toplam analjezik tüketimi Grup K ve T'de benzerken, Grup İ'de diğer iki gruba göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. mCHEOPS skoru; Grup İ'de 1. , 4. ve 8. saatlerde istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulunurken, 16. saatte Grup İ ve K benzer olup Grup T'de anlamlı düşük bulundu. İlk analjezik gereksinim zamanı bakımından gruplarda anlamlı fark gözlenmedi. Sonuç olarak; her üç grupta da postoperatif analjezi sağlanmakla birlikte ağrı skorları ve analjezik tüketimi Grup İ'de diğer iki gruba göre daha yüksek bulundu. Erken postoperatif dönemde kaudal ve TAP bloğun İİ/İH sinir bloğundan daha etkin olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
It is used different regional anesthesia to make postoperative anelgesia for children. We didn't see any comparison between transversus abdominis plane (TAP), ilioinguinal/iliohypogastric (II/IH), caudal block in our research. We aimed this trial to compare the efficiency in 1-7 aged children which are performed unilateral lower abdominal wall surgery, caudal block, TAP block and II/IH block with US guided. Ninety patients whose ASA physical status class I-II divided into three groups randomizely. It is used 0,5 ml/kg for TAP block (Group T), 0,3ml/kg for II/IH block (Group I) and 0,7 ml/kg for caudal block (Group K) in the 0.25% levobupivacaine solution which is added 1/200.000 adrenalin. It is evaluated and saved the degree of postoperative pain in the 1st, 4th, 8th, 16th, 24th hours with using ''modified Children's Hospital of Eastern Ontario Pain Scale'' (mCHEOPS). They are also saved such as total analgesic usage, the time of first analgesic used, vital parameters, the unusual effects nausea and vomiting in the postoperative term. The total analgesic usage in Group K and Group T is similar but in Group I this usage is realised higher statistically when compare to the other two groups. The mCHEOPS score is realised high statitically in the 1st, 4th, 8th hours in Group I, on the other hand in 16th hour it is similar in Group İ and Group K, in Group T it is realised low. In terms of first analgesic requirement there was not observed statistical different in between groups. Consequently; It is provided the postoperative analgesia in this three groups but the pain score and analgesic usage are realised high in Group I according to other two groups. We made inferences that the caudal and TAP block are more effective than II/IH nerve blocks in the early postoperative term.